Dzieje sięFotoGłogów

Teresa i Tadeusz 50 lat temu wzięli ślub w kościele w Rapocinie [ZDJĘCIA]4 min na czytanie

Teresa i Tadeusz 50 lat temu wzięli ślub w kościele w Rapocinie [ZDJĘCIA]

Dziesiątki dawnych mieszkańców wysiedlonych wsi na mszy odpustowej w kościele w Rapocinie. Z pięknym jubileuszem plenerową mszę św. przy kościele Świętego Wawrzyńca w Rapocinie odprawił ks. Rafał Zendran, proboszcz parafii kolegiackiej w Głogowie.

Z Głogowa przyjechało też wielu dawnych mieszkańców wsi Rapocin i Bogomice, bo tam zamieszkali po wysiedleniu pod koniec lat 80. Po blisko 40 latach nadal spotkają się na odpuście. Proboszcz zaprosił do ołtarza państwa Teresę i Tadeusza Niwińskich, którzy świętują złote gody. 50 lat temu wzięli ślub w kościele w Rapocinie. Uroczystość z odnowieniem przez nich ślubów była niespodzianką przygotowaną przez dzieci. Dochowali się piątki, która pamięta rodzinny dom w Rapocinie. Świętowała z nimi cała wspólnota, jubilatom odśpiewała sto lat. – Tam był mój dom, blisko kościoła, tu świetlica, często zabawy mieliśmy – opowiadał nam urodzony w Rapocinie Ryszard Bałaban.

– Szkoda, że nie ma już tych budynków, żeby odwiedzać, mieszkać – wspominał ostatniego proboszcza, ks. Janusza Michalaka, z którym grali w piłkę, szkołę w Bogomicach, sąsiadów i kolegów z młodości. W kościele w Rapocinie jeszcze ochrzcili z żoną Marią swoje córki, zanim w 1984 się wyprowadzili. Później, gdy wysiedlana wieś pustoszała, wynieśli się też jego rodzice. – Opuściliśmy nasze domy prawie 40 lat temu, ale ciągnie nas w tę stronę coś jak magnes – mówiła jedna z organizatorek spotkań Teresa Saracen. Wspominała tych, którzy odeszli w ostatnim roku. Na koniec przeczytała wiersz poetki z Bogomic – My z Bogomic i Rapocina jesteśmy jak wielka rodzina – o zwykłym życiu w nieistniejących już wsiach i urodzajnych polach, na których dziś szumią topole.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się