Dzieje sięGłogów

Uwaga przejazd kolejowy! Policja przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa2 min na czytanie

Wypadek na przejeździe kolejowym w Sobczycach! Pociąg uderzył w auto 1

– Przejazd kolejowy to miejsce na drodze, gdzie w sposób szczególny powinniśmy zachować ostrożność – przypomina Bogdan Kaleta, oficer prasowy KPP w Głogowie. Dodaje, że wjazd lub wejście na przejazd bez zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa, może zakończyć się wypadkiem, a nawet śmiercią.

Przed tygodniem (24.05.) do wypadku doszło na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Sobczycach. Kierowca wjechał na przejazd, nie zdążył jeszcze z niego zjechać, gdy w tył jego auta uderzył pociąg. Na szczęście tym razem skończyło się na strachu. Nikt nie został poszkodowany.

Radoxim 5

Policja przypomina więc podstawowe zasady bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając lub przechodząc przez przejazd zachowajmy szczególną ostrożność. Przed wjechaniem na tory należy upewnijmy się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz zachowajmy ostrożność, zwłaszcza jeżeli warunki pogodowe są trudniejsze. Po zmroku, gdy pada deszcz lub jest mgła.

– Prowadź pojazd z taką prędkością, aby można było go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd. A w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usuń go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzeż kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie – dodaje oficer Kaleta.

Zabronione jest objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub ich podnoszenie nie zostało zakończone. Również wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca. Nie można też wyprzedzać innych samochodów na przejeździe kolejowym i przed nim. Omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się