Dzieje sięGłogów

W głogowskim parku stanie pomnik hutnika z okazji 50-lecia Huty Miedzi Głogów. Tylko kiedy, gdzie i jaki?2 min na czytanie

W głogowskim parku stanie pomnik hutnika z okazji 50 – lecia Huty Miedzi Głogów. Tylko kiedy, gdzie i jaki?

Procedurę konkursową zorganizowaną przez KGHM Polska Miedź przeszły dwa projekty. Autorami jednego z nich są rzeźbiarze Janusz Owsiany i Jan Kubicki, natomiast drugiego głogowski rzeźbiarz Dariusz Sagan. Artyści czekają, czyja propozycja zostanie wybrana. Lecz decyzji wciąż nie ma.

-W sprawie pomnika hutnika w Głogowie nadal trwają ustalenia zarówno co do wyboru koncepcji, jak i miejsca. To już finalny etap – mówi Sylwia Jurgiel z departamentu komunikacji KGHM. – Mój pomnik miałby być realistyczny. To jakby przeniesienie hutniczego świata do miasta, w całkiem inną przestrzeń. Miałby wpływać na wyobraźnię mieszkańców miasta i przybliżyć im ciężką pracę hutników – przekonuje do swojej propozycji Dariusz Sagan.

Jego dwóch hutników ma być z brązu, podobnie jak wszystkie pozostałe elementy: tygiel, nabierka do próbek, szpikulec – rurka acetylenowa i anoda. – Natomiast cały duży element stanowiący piec hutniczy z rynną spustową zaplanowałem z polimerobetonu. Jego pomnik ma mieć wysokość 3,80 m, natomiast rzeźby hutników mają być naturalnej wielkości. Cała konstrukcja ma być podświetlona od dołu białym światłem, ale wieczorami ma być iluminacja rozpalonego pieca oraz płynącej miedzi.

– Mój hutnik jest ze szkła, w stroju z lat 70. Natomiast Janusza z brązu, już w ubraniu współczesnym. Mój hutnik z przeszłości jest jakby cieniem tego współczesnego. Pośrodku mają rynnę spustową. Ten szklany po prawej wlewa miedź w zero, a ten współczesny Janusza w pięćdziesiątkę. To jest taki symbol i odniesienie do tego, że huta w tym roku kończy 50 lat – tłumaczy rzeźbiarz Jan Kubicki, który prowadzi galerię w Warszawie. Janusz Owsiany współtworzył z nim ten projekt. Zamysł jest taki, że pomnik miałby być podświetlony w bardzo ciekawy sposób. Szklany hutnik na pomarańczowo od dołu. Ciekawe, który pomysł zostanie wybrany.

Podobno KGHM Polska Miedź zależy, aby pomnik hutnika w przyszłości stanął na placu Tysiąclecia i był wizytówką Głogowa. Ale miasto przyszykowało całkiem inne miejsce – park przy ul. Budowlanych, pomiędzy os. Hutnik I i Hutnik II. – Mamy uchwałę rady miejskiej wskazującą lokalizację. Mamy także niezbędne pozwolenia od konserwatora zabytków – poinformowała rzeczniczka prezydenta Marta Dytwińska-Gawrońska.
RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się