Zamknij

W gnieździe Sziry i Florka na kominie Huty Miedzi wykluły się dwa pisklęta!

11:56, 20.04.2020 Mateusz Komperda Aktualizacja: 13:00, 20.04.2020
Skomentuj

W gnieździe Sziry i Florka, na kominie Huty Miedzi Głogów minionej nocy wykluło się drugie pisklę. Dzisiaj (20.04.) rano o godz. 6:33 Florek dostarczył śniadanie, a Szira rozpoczęła pierwsze karmienie obu maluszków. - Pierwsze pisklę wykluło się wczoraj o godz. 16.35 - mówi nam Urszula Maciejewska, która od 2012 roku obserwuje sokoły na hutniczym kominie. Dodaje, że w gnieździe są jeszcze dwa jaja. Podobnie jak to było przed rokiem.

Ciekawostką może być fakt, że Giga, która wykluła się w 2013 roku w gnieździe na kominie Huty Miedzi Głogów (numer obrączki niebieska na prawej nóżce 8K i żółta DA22.384 na lewej) przebywa w odległej Warszawie. - Tam poznała sokoła Franka i razem zamieszkali w gnieździe znajdującym się na Pałacu Kultury i Nauki - dodaje pani Urszula.

Obecna partnerka Florka (numeryobrączek Florka: srebrna o kodzie 6JM oraz złota EA 116528) to Szira, urodzona w roku 2012 koło miejscowości Guben / Spreewald na słupie wysokiego napięcia - obrączki obserwacyjne: srebrna 9LS oraz złota 178715) zastąpiła wcześniejszą 11 letnią Fionę, ur. w 2004 roku w gnieździe na skale w Czechach niedaleko miejscowości Ceska Lipa. Fiona zaginęła pod koniec maja 2015 roku i nie wiadomo co się z nią stało, a pod koniec czerwca 2015 roku pojawiła się obecna - Szira.

Przypomnijmy, że aby umożliwić sokołom bezpieczne wyprowadzanie lęgu, podjęto decyzję o zamontowaniu platformy lęgowej na jednym z kominów HMG. Akcję ratowania "hutniczych" sokołów od początku koordynował Sławomir Sielicki, który wspólnie z Güntherem Trommerem i Pawłem Wielandem wskazali miejsce montażu gniazda. Jesienią 2008 roku na "koniczynce" została zamontowana platforma lęgowa. Dowodem na trafność wyboru miejsca było znalezienie kolejnych trzech jaj sokoła wędrownego. Po miesiącu oczekiwania wykluły się trzy młode ptaki. Zostały one zaobrączkowane.

Sokół wędrowny na początku XX wieku był gatunkiem rozpowszechnionym w całym kraju, aczkolwiek niezbyt licznym. Najliczniej występował na Warmii i Mazurach.
RED

(Mateusz Komperda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%