Dzieje sięGłogów

W Nowej Soli jest już najnowocześniejszy na świecie tomograf, do którego dorzucił się również Głogów2 min na czytanie

W Nowej Soli jest już najnowocześniejszy na świecie tomograf, do którego dorzucił się również Głogów

W szpitalu w Nowej Soli oddano oficjalnie do użytki nowy tomograf, który kosztował niemal 6 mln zł. Zakup najnowocześniejszego sprzętu był podyktowany nagłą awarią starego. Wtedy Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli, zadecydował, aby zastąpić go takim, który będzie przydatny w szpitalu na długie lata. I udało się.

Nowa Sól na ten tomograf przeznaczyła 1,2 mln zł. I poprosiła o pomoc innych samorządowców z regionu, bo przecież z usług tego szpitala korzystają mieszkańcy również z sąsiednich powiatów. Głogów, zakup nowoczesnego sprzętu, wsparł kwotą 50 tys. zł.

– Dziękuję za każdą złotówkę, bo tu liczyła się przede wszystkim solidarność – komentuje Tyszkiewicz. To najnowocześniejszy na świecie tomograf – w Polsce są tylko jeszcze takie trzy.

W Nowej Soli leczy się wielu głogowian. Jak wielu? Bożena Osińska, dyrektor Wielospecjalistycznego Szpitala SP ZOZ w Nowej Soli podaje, że w 2018 r. było to aż 11 tys.795 pacjentów z powiatu głogowskiego. Największy udział leczonych nowosolski szpital odnotował na oddziałach neurologii (udary), kardiologii, w tym zabiegi kardiologii inwazyjnej i chirurgii naczyniowej. Duża liczba pacjentów z Głogowa i okolic korzysta systematycznie z usług Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz z Podstawowej Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, zwłaszcza w dni wolne od pracy.

A ilu nowosolan leczy się u nas? Jak podaje Ewa Todorov, rzeczniczka prasowa głogowskiego szpitala, w 2018 r. mieliśmy 133 pacjentów z powiatu nowosolskiego. Co ciekawe, najwięcej, bo 73 osoby trafiły na SOR. Ponadto 25 nowosolan leczyło się na ortopedii, 14 na neurologii i 10 na chirurgii ogólnej. Pojedynczych pacjentów z powiatu nowosolskiego miały oddziały ginekologii, neonatologii, pediatrii czy wewnętrzny. 10 z nich skorzystało u nas z badań tomograficznych, ośmiu skierowanych z SOR-u, a po jednym z intensywnej terapii i chirurgii.

Dodatkowo w 2018 r. nowosolski szpital zlecił w głogowskim 14 badań tomografem. Razem 24. Dla porównania w drugą stronę, w nowosolskim szpitalu z tomografii komputerowej skorzystało w zeszłym roku 1 tys. 339 pacjentów z powiatu głogowskiego, w trybie ambulatoryjnym.
MK
fot. Starostwo Powiatowe w Nowej Soli

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się