Dzieje sięGłogów

Wzięli sprawy w swoje ręce… mieszkańcy tych gmin w końcu dojadą do Głogowa2 min na czytanie

Co z tymi autobusami? "Wójt nie zrobił nic, aby taki transport zapewnić"

Już kilka miesięcy temu informowaliśmy o tym, że przez epidemię koronawirusa na terenie powiatu głogowskiego pojawiły się problemy z kursowaniem autobusów. – Przewoźnicy zawiesili kursy – mówią wójtowie Krzysztof Wołoszyn i Łukasz Horbatowski – kolejno gmin Żukowice oraz Kotla. Największy ból głowy mieli uczniowie szkół średnich, którzy na własną rękę musieli dostać się do miasta. Ale także ci, którzy pracują w Głogowie. Nie wszyscy przecież mają samochody. Nic dziwnego, że protestowali. – Podjęliśmy w tej sprawie rozmowy z zarządem powiatu – mówi nam wójt Wołoszyn. – To starostwo jest organizatorem publicznego transportu zbiorowego na terenie powiatu – przypomina.

Mieszkańcy zgłaszali problem wielokrotnie do gminy, a gmina następnie do starostwa. Trzeba było coś zrobić. – I podjąć konkretne działania, by złożyć wnioski o zewnętrzne pieniądze na ten cel. Władze powiatu tego nie zrobiły – zauważa wójt Horbatowski.

Radoxim 5

Wzięli sprawy w swoje ręce i sami złożyły wnioski w naborze na dopłatę w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu. I tak gminie Kotla przyznano dofinansowanie na kwotę 66 tys. 816 zł, przy założeniu, że całkowity koszt wyniesie nieco ponad 100 tys. zł. Natomiast gmina Żukowice otrzymała dofinansowanie w kwocie 57 tys. 420 zł (tutaj wkład własny gminy wynosić będzie 23 tys. 733 zł).

Tym sposobem powstały nowe kursy umożliwiające dojazd w określonych godzinach do Głogowa. – Ze względu na to, że wniosek składały gminy a nie powiat, kursy mogą odbywać się jedynie w granicach tych gmin. Przewoźnik zobowiązał się jednak do wykonywania skomunikowanych kursów zapewniających dojazd do Głogowa – zwraca uwagę wójt Horbatowski. Te kursy zostaną uruchomione lada dzień, bo już 1 lutego. Na pewno autobusy na tych trasach będą jeździły do końca roku – co ważne również w okresie wakacji lub zimowych ferii. – Połączenia autobusowe dotyczą tras Sobczyce-Grochowice przez Głogówko oraz Sobczyce-Grochowice przez Chociemyśl – wyjaśnia Horbatowski. Jeżeli chodzi o gminę Żukowice dotyczą tras Dobrzejowice – Słone oraz kurs powrotny po tej samej trasie.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się