Zamknij

Zachęcają do tego, by zostać rodziną zastępczą. Dla tych dzieci to nadzieja na normalny dom

19:04, 29.12.2021 Grażyna Hanuszewicz Aktualizacja: 12:36, 30.12.2021
Skomentuj

W powiecie głogowskim jest obecnie 155 rodzin zastępczych - w tym 13 rodzin zawodowych. Jednak potrzeby są znacznie większe. - Chcemy dotrzeć do kolejnych osób, które stworzą rodziny zastępcze - mówi Krystyna Piasecka - Olejniczak, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Głogowie.

Dzieci trafiają do rodzin zastępczych gdy rodzice biologiczni nie mogą lub nie potrafią mu zapewnić właściwej opieki. Rodziny zastępcze starają się stworzyć jak najlepsze warunki opiekuńczo - wychowawcze. Dziecko bierze wtedy udział w codziennym życiu domowników. Obserwuje zachowania dorosłych. Może liczyć na ich wsparcie - wyjaśnia Krystyna Piasecka - Olejniczak. Dodaje, że jest to jednak forma tymczasowa, bo rodzice biologiczni mogą starać się odzyskać dziecko. Jeżeli zaś zostali pozbawieni swoich praw, to dziecko czeka na adopcję.

Dzieci wynoszą z domów rodzinnych różne zachowania i zwyczaje. Poza tym, zdarza się, że mają różne zaburzenia dla przykładu przywiązania czy alkoholowy zespół płodowy (FAS). Dlatego to nie jest łatwa praca. Nie wystarczy współczuć i kochać, lecz także posiadać niezbędne umiejętności. PCPR oferuje szkolenia, które przygotowują do bycia rodzicem zastępczym. - Dowiadujemy się na nich jak pracować z dzieckiem skrzywdzonym, kiedy pojawią się sytuacje trudne. Takimi sytuacjami są konflikty pomiędzy naszymi dziećmi, a dziećmi z pieczy. Pierwszy kurs przygotowujący był dla mnie bardzo pomocny. Ostatnio mieliśmy szkolenie z kuratorem sądowym - opowiada Agata Gołębiowska, która od czterech lat prowadzi rodzinę zastępczą. Aldona Pietrzak również zdecydowała się pomagać najmłodszym. Przyznaje, że czasami jest ciężko, ale nigdy nie żałowała swojej decyzji. -Oczywiście musimy skorzystać z porady psychologa czy pedagoga, takie sytuacje też się zdarzają, ale to jest tylko pomoc w tym, żeby wspierać to dziecko i przy okazji nas nauczyć, jak postępować - mówi.

Osoby, które podejmą się wyzwania i zostaną rodzicami zastępczymi mogą liczyć na pomoc finansową przy opiece nad dzieckiem wynoszącą 1 tys. 131 zł. A do tego dochodzi świadczenie rodzicielskie 500 plus. Zawodowej rodzinie zastępczej przysługuje również wynagrodzenie i dodatkowe wsparcie finansowe w postaci osoby do pomocy czy ryczałt na opłacenie mediów. Kandydaci na rodzinę zastępczą powinni posiadać właściwe predyspozycje rodzicielskie, dobry stan zdrowia i dobre warunki mieszkaniowe. Co najmniej jeden z rodziców zastępczych powinien mieć stały dochód - tłumaczy dyrektorka głogowskiego PCPR-u. Bardzo zaangażowana w pomoc dzieciom jest Zofia Bobrowska. Rodziną zastępczą jest od 20 lat. - Apeluję do emerytek lub młodszych: jeżeli jesteście w pełni sił, znajdźcie w swoim domu miejsce chociaż dla jednego dziecka. Jeżeli macie serce, otwórzcie je przed tym dzieckiem - prosi, bo potrzeby wciąż są duże. Warto skontaktować się z Zespołem ds. rodzinnej pieczy zastępczej pod numerem telefonu 76 833 21 46 lub 785 102 202.
RED

(Grażyna Hanuszewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%