Artykuł InformacyjnyFotoGłogów

Zachęcają do tego, by zostać rodziną zastępczą. Dla tych dzieci to nadzieja na normalny dom5 min na czytanie

Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Głogowie - Zachęcają do tego, by zostać rodziną zastępczą 1

W powiecie głogowskim jest obecnie 155 rodzin zastępczych – w tym 13 rodzin zawodowych. Jednak potrzeby są znacznie większe. – Chcemy dotrzeć do kolejnych osób, które stworzą rodziny zastępcze – mówi Krystyna Piasecka – Olejniczak, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Głogowie.

Dzieci trafiają do rodzin zastępczych gdy rodzice biologiczni nie mogą lub nie potrafią mu zapewnić właściwej opieki. Rodziny zastępcze starają się stworzyć jak najlepsze warunki opiekuńczo – wychowawcze. Dziecko bierze wtedy udział w codziennym życiu domowników. Obserwuje zachowania dorosłych. Może liczyć na ich wsparcie – wyjaśnia Krystyna Piasecka – Olejniczak. Dodaje, że jest to jednak forma tymczasowa, bo rodzice biologiczni mogą starać się odzyskać dziecko. Jeżeli zaś zostali pozbawieni swoich praw, to dziecko czeka na adopcję.

Dzieci wynoszą z domów rodzinnych różne zachowania i zwyczaje. Poza tym, zdarza się, że mają różne zaburzenia dla przykładu przywiązania czy alkoholowy zespół płodowy (FAS). Dlatego to nie jest łatwa praca. Nie wystarczy współczuć i kochać, lecz także posiadać niezbędne umiejętności. PCPR oferuje szkolenia, które przygotowują do bycia rodzicem zastępczym. – Dowiadujemy się na nich jak pracować z dzieckiem skrzywdzonym, kiedy pojawią się sytuacje trudne. Takimi sytuacjami są konflikty pomiędzy naszymi dziećmi, a dziećmi z pieczy. Pierwszy kurs przygotowujący był dla mnie bardzo pomocny. Ostatnio mieliśmy szkolenie z kuratorem sądowym – opowiada Agata Gołębiowska, która od czterech lat prowadzi rodzinę zastępczą. Aldona Pietrzak również zdecydowała się pomagać najmłodszym. Przyznaje, że czasami jest ciężko, ale nigdy nie żałowała swojej decyzji. –Oczywiście musimy skorzystać z porady psychologa czy pedagoga, takie sytuacje też się zdarzają, ale to jest tylko pomoc w tym, żeby wspierać to dziecko i przy okazji nas nauczyć, jak postępować – mówi.

Osoby, które podejmą się wyzwania i zostaną rodzicami zastępczymi mogą liczyć na pomoc finansową przy opiece nad dzieckiem wynoszącą 1 tys. 131 zł. A do tego dochodzi świadczenie rodzicielskie 500 plus. Zawodowej rodzinie zastępczej przysługuje również wynagrodzenie i dodatkowe wsparcie finansowe w postaci osoby do pomocy czy ryczałt na opłacenie mediów. Kandydaci na rodzinę zastępczą powinni posiadać właściwe predyspozycje rodzicielskie, dobry stan zdrowia i dobre warunki mieszkaniowe. Co najmniej jeden z rodziców zastępczych powinien mieć stały dochód – tłumaczy dyrektorka głogowskiego PCPR-u. Bardzo zaangażowana w pomoc dzieciom jest Zofia Bobrowska. Rodziną zastępczą jest od 20 lat. – Apeluję do emerytek lub młodszych: jeżeli jesteście w pełni sił, znajdźcie w swoim domu miejsce chociaż dla jednego dziecka. Jeżeli macie serce, otwórzcie je przed tym dzieckiem – prosi, bo potrzeby wciąż są duże. Warto skontaktować się z Zespołem ds. rodzinnej pieczy zastępczej pod numerem telefonu 76 833 21 46 lub 785 102 202.
RED

Zobacz inne