Historia

15 lat temu Chrobry zdobył srebro! Historyczny sukces głogowskiego „szczypiorniaka”2 min na czytanie

15 lat temu Chrobry zdobył srebro! Historyczny sukces głogowskiego „szczypiorniaka”

Sport odgrywa ważną rolę w promowaniu miast i regionów, a sukcesy osiągane przez drużynę mogą przyciągnąć do miasta nie tylko kibiców. 15 lat temu, w maju 2006 r. Głogów był niewątpliwie na ustach sportowej Polski. Piłkarze ręczni SPR Chrobry osiągnęli wtedy największy sukces w historii głogowskiego „szczypiorniaka”. Po emocjonujących meczach, którymi żyło całe miasto, sprawili ogromną sensację zdobywając tytuł wicemistrzów Polski. Zacięte mecze przy nadkomplecie publiczności i ogłuszającym dopingu są wciąż wspominane są przez wielu mieszkańców.

Chrobry już na początku sezonu pokazał, że może być „czarnym koniem” rozgrywek. Głogowianie pokonali faworyzowane drużyny Śląska Wrocław, Zagłębia Lubin oraz MMTS-u Kwidzyn. Rozpędzonych piłkarzy zatrzymał dopiero w 10. kolejce aktualny mistrz Polski – Wisła Płock. W rundzie zasadniczej Chrobry przegrał tylko 3 wyjazdowe mecze z faworytami: Wisłą, Vive Kielce i MMTS-em Kwidzyn, na własnym parkiecie nie doznając żadnej porażki!

Radoxim 5

Po zajęciu 3 miejsce Chrobry awansował do fazy play-off, gdzie sprawił kolejną sensację, eliminując w półfinale utytułowane VIVE Kielce. W finale rozgrywanym do 3 zwycięstw Głogowianie zmierzyli się z obecnym mistrzem – Wisłą Płock. Ostatecznie rywale okazali się lepsi, wygrywając 3:1, choć każdy z czterech pojedynków był niezwykle wyrównany. Ojcem sukcesu był pracujący w Głogowie od 2003 r. Jarosław Cieślikowski. Srebrny medal na parkiecie wywalczyli: Bartosz Jurecki (kapitan), Paweł Piwko, Krystian Kuta, Wojciech Łuczyk, Michał Jurecki, Marek Świtała, Adrian Marciniak, Grzegorz Piotrowski, Sebastian Różański, Jacek Wolski, Kazimierz Kotliński, Mikołaj Szymyślik, Przemysław Pitoń, Tomasz Boruszewski, Jan Rak i Mieszko Nyćkowiak.

Sportowy sukces był trampoliną do międzynarodowej kariery dla kilku zawodników. Największe triumfy w czołowych klubach Europy i reprezentacji Polski święcili bracia Jureccy. Do kadry powoływany był również Paweł Piwko, który zaliczył występ na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, w 2008 r. Tym samym stał się pierwszym, i jak do tej pory jedynym reprezentantem głogowskiego klubu, który wystąpił na Olimpiadzie (Jureccy brali udział w Igrzyskach, ale reprezentowali już inne kluby). W kolejnych latach Chrobremu nie wiodło się już tak dobrze, jednak zespół wciąż występuje w najwyższej klasie rozrywkowej w Polsce.
RED
źródło: DGL News

Zobacz inne

Więcej w Historia