Zamknij

Nowy numer Encyklopedii Ziemi Głogowskiej

12:02, 25.01.2023 strony
Skomentuj

Ukazał się kolejny, 82 już numer Encyklopedii Ziemi Głogowskiej , który przybliża w skondensowanej formie historię dawną, najnowszą i współczesność Głogowa i okolic: biogramy ważnych osób, zdarzenia, instytucje zjawiska kulturalne i gospodarcze oraz opisy miejscowości.


Autorzy piszą m.in. o pomniku Józefa Wybickiego w Głogowie i o pobycie autora słów hymnu narodowego w naszym mieście. Przedstawiają sylwetki ważnych postaci XIX-wiecznego Głogowa (R. Berndt, D.G. Dietrich, F. Minsberg) i zasłużonego burmistrza F. Soetbeera oraz osoby nam współczesne - choć już nieodżałowanej pamięci ­nauczyciela z Brzostowa Władysława Kapały. Opracowane zostały biogramy "Zasłużonych dla Miasta Głogowa" lekarki Danuty Krahl-Seretnej i ks. Aleksandra Walkowiaka i prof. Olgierda Czernera, który sprawował nadzór nad odbudową głogowskiej Kolegiaty oraz Jerzego Gurawskiego - wybitnego architekta, twórcy kościoła NMP królowej Polski na os. Kopernika i Domu Uzdrowienia Chorych. Kolejne hasła dotyczące historii miejscowości mają za tematy Biechów, Słone i Żabice. Wśród pozostałych haseł znajdziemy m.in. traktujące o statku m/s "Głogów" i o przedwojennym klubie sportowym SC Preussen 1911. Zeszyt zawiera 27 ilustracji czarno białych i kolorowych.
Aurorami 20 opracowanych haseł są: Antoni Bok, Michał Cimek, Marek R. Górniak, Dariusz A. Czaja, Maciej Iżycki, Marcin Kuchnicki, Maria Kubasik ,Wiesław Maciuszczak, Renata Matysiak, dr Martin Sprungala, dr Jakub Szajt i Edyta i Dariusz Wojtowiczowie. Redaktorem wydania jest Wiesław Maciuszczak przy współpracy z Antonim Bokiem, korektę literacką wykonał Wojciech Janisio a opracowanie graficzne Dariusz Mikołajewicz.


Zeszyt EZG 82 wydany przez Towarzystwo Ziemi Głogowskiej jest już do nabycia w Bibliotece PWSZ, Księgarni Feniks i w Witrynie wydawnictw w kasie Muzeum Archeologiczno-Historycznego.


Wydawnictwo realizowane zostało w ramach projektu "Głogowski regionalizm - popularyzacja wiedzy o mieście i regionie" dzięki wsparciu Gminy Miejskiej Głogów.

Źródło: Zbigniew Mazurek - prezes TZG

(strony)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%