Historia

Czy znasz legendy i baśnie Ziemi Głogowskiej?2 min na czytanie

Czy znasz legendy i baśnie Ziemi Głogowskiej?

Ze względu na duże zapotrzebowanie lokalnego rynku wydawniczego, Towarzystwo Ziemi Głogowskiej na przestrzeni lat wydało już kilka razy publikacje przeznaczone głównie dla najmłodszych głogowian. W 2019 roku lokalny rynek wydawniczy wzbogacił się o „Legendy i baśnie z Ziemi Głogowskiej” – książka obficie zilustrowana, to niejako kompilacja dwóch wcześniejszych wydawnictw o tej samej tematyce, które wyszły wiele lat wcześniej i w ostatnich latach stały się poszukiwanymi opracowaniami.

Na łamach tego opracowania znajdziemy kilka opowiadań historycznych dr. Janusza Chutkowskiego, nawiązujących do wątków legendarnych. Przypomniane są też mające długą tradycje legendy z Głogowa i podania ludowe z Ziemi Głogowskiej. Są także baśnie znad Odry: o Pannie Wodnej – bo i Głogów taką posiadał, o wywołującej dreszcze wodnicy, o mściwym wodniku, ziemnych ludkach, a nawet o Trójnogim Zającu. Książkę dobrze się czyta, jak i ogląda. Zresztą szybko zweryfikowali to czytelnicy, dlatego opracowanie to – zredagowane i zilustrowane przez Antoniego Boka – jest trudno dostępne.

Dla przypomnienia – już w 1997 roku wydane zostały „Legendy głogowskie” wspomnianego już Chutkowskiego. Na jej łamach zawarto sporo miejskich opowiadań, których w tym miejscu przytoczyć warto chociaż tytuły: Księżna i gołąb; Księżna i jej karzeł; Książę i jastrząb; Alchemik Piotr; Biała Dama; Opowieści starego garnka; Bardzo smutna historia; O księciu, który lubił piwo; Pojedynek na moście; Spisek; W wieży głodowej; Czwarty jeździec Apokalipsy; Linoskoczek; Ucieczka; Sprzysiężenie.

Ogromne zainteresowanie, z jakim spotkała się ta pozycja spowodowało, że 10 lat później, TZG wydało kolejne opracowanie, tym razem pt. „Legendy z Ziemi Głogowskiej”. Publikacja ta zawierała zbiór lokalnych legend a podstawą opracowania były opowieści ludowe, przekazywane w tradycji ustnej i zapisane przez miejscowych autorów. Czytelnik znalazł w niej również podania historyczne. A były to najczęściej bulwersujące i niezwykłe wydarzenia, które utrwalały się w pamięci społeczności lokalnej i trafiały do kronik. Książka adresowana była nie tylko do najmłodszych ale do wszystkich kategorii czytelników.

Z myślą o tych, którzy pragnęli pogłębić wiedzę, Antoni Bok – będący autorem tłumaczeń legend oraz rysunków – opatrzył również opowiastki odpowiednimi komentarzami. Nakłady przywołanych dziś trzech opracowań legend i baśni rozchodziły się wśród czytelników błyskawicznie. Widać więc jak cały czas duże jest na nie zapotrzebowanie wśród mieszkańców. Dlatego w ostatnich miesiącach działacze TZG wraz z przedstawicielami Miejskiego Ośrodkiem Kultury, pracowali nad pewnym „legendarnym” projektem, a o jego efektach przyjdzie jeszcze czas Państwa poinformować.
Dariusz Andrzej Czaja

Zobacz inne

Więcej w Historia