Dzieje sięGłogów

Do której będą otwarte sklepy w Wigilię i Sylwestra?2 min na czytanie

Do której będą otwarte sklepy w Wigilię i Sylwestra?

Kiedy robić zakupy przed świętami Bożego Narodzenia? Jak najszybciej. Sprawdziliśmy jak długo otwarte będą sklepy w Wigilię oraz w Sylwestra. Galeria Glogovia skraca czas pracy do godz. 14. O tej samej godzinie zamknięte zostanie również Intermarche. A Carrefour, Tesco, Biedronka, Lidl czy Aldi jeszcze szybciej, bo o godz. 13. Żabka? Tutaj może być różnie, bo to właściciele poszczególnych sklepów tej marki sami ustalą to, do której będą w tych dniach pracowali.

Z badań wynika, że w tym roku ostrożnie podchodzimy do planowania świątecznych wydatków. Aż połowa respondentów Barometru Providenta, od lat przeprowadzanego na przełomie października i listopada, nie potrafi jeszcze oszacować, ile może kosztować tegoroczna Gwiazdka.

Badani, którzy poczynili już plany dotyczące świątecznych wydatków, zamierzają na ten cel przeznaczyć przeciętnie 952,40 zł. To kwota o ponad 200 zł wyższa niż w ubiegłym roku, jednak wciąż jesteśmy dużo bardziej oszczędni niż przed pandemią. Dwa lata temu liczyliśmy się z wydatkami rzędu 1700 zł. Podobnie jak podczas poprzednich edycji Barometru, kobiety okazały się bardziej oszczędne niż panowie. Respondentki średnio deklarowały kwotę 902,56 zł, natomiast mężczyźni przeciętnie zamierzają wydać 1 004,52 zł.

W tym roku większość Polaków nie może pozwolić sobie na beztroskie gwiazdkowe zakupy. Niemal co piąty badany zadeklarował, że nie będzie go stać na zakup wszystkich tradycyjnych produktów świątecznych. Blisko 45 proc. respondentów, choć planuje na tegoroczne święta kupić wszystkie niezbędne rzeczy, to wybierając produkty zdecyduje się na te najtańsze. 27,7 proc. ankietowanych nie będzie ograniczało się do tańszych marek, a niemal 10 proc. w ogóle nie musi liczyć się z kosztami. Kobiety nieco częściej przyznawały, że nie będzie ich stać na zakup wszystkich podstawowych, tradycyjnych produktów związanych ze świętami.

– Wyniki badania pokazały, że największy problem ze sfinansowaniem zakupów na Boże Narodzenie mogą mieć seniorzy. Aż 23 proc. respondentów 55+, deklaruje, że będzie musiało zrezygnować z niektórych tradycyjnych świątecznych wydatków – zauważa Karolina Łuczak, Rzeczniczka Provident Polska. – Jednocześnie to właśnie najstarsi respondenci najostrożniej podchodzą do planowania świątecznego budżetu i niechętnie naruszają swoje oszczędności – dodaje Karolina Łuczak.

Poza pieniędzmi, pod choinką najchętniej znaleźlibyśmy kosmetyki i perfumy (12,3 proc.), książki (10,3 proc.), elektronikę (10,2 proc.), ubrania (9,7 proc.) oraz biżuterię (8,2 proc.). Warto jednocześnie zaznaczyć, że 18 proc. badanych trudno był określić jaki prezent do 200 zł chcieliby dostać.
CZYTAJ TEŻ!
CHLEB CORAZ DROŻSZY! BĘDZIE KOSZTOWAŁ PONAD 6 ZŁ!
RED

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się