Dzieje sięFotoGłogów

Głogowianka została odznaczona Krzyżem Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej4 min na czytanie

Głogowianka została odznaczona Krzyżem Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej 2

W niedzielę (7.07.) w Legnicy odbyły się uroczystości w ramach Dnia Pamięci Ofiar Banderowskiego Ludobójstwa. Organizatorami uroczystości były: Stowarzyszenie Kulturalne „Krajobrazy” oraz legnickie oddziały Związku Sybiraków i Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich.

Na ich zaproszenie udział wzięła również delegacja Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, reprezentowana przez Sandrę Błażejewską, Zdzisława Błażejewskiego i Dariusza Czaję. Po mszy świętej w kościele pw. św. Jana Chrzciciela, złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary ludobójstwa. Potem w klasztorze Ojców Franciszkanów odbyła się część wykładowa z udziałem Stanisława Srokowskiego, który wygłosił wykład dotyczący ludobójstwa UPA na ludności polskiej.

Sandra Błażejewska z TZG opowiedziała też o oddziałach polskiej samoobrony przed oddziałami UPA. Była też promocja jej książki pt. „Wołyń 1943. Antypolska akcja w województwie wołyńskim”.Warto dodać, że głogowianka została odznaczona Krzyżem Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej.
MK
Fot. D. Czaja, Z. Błażejewski

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się