Historia

Kościół w Krzepowie. O historii kościoła, który został tam wybudowany w 1910 roku3 min na czytanie

Kościół w Krzepowie. O historii kościoła, który został tam wybudowany w 1910 roku 2

Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Krzepowie wybudowano w 1910r. w stylu neogotyckim. Posiada on w większości dziewiętnastowieczne wyposażenie. Dawny ołtarz główny z kafli glazurowanych został zniszczony pod koniec wojny w 1945 r. Obecny ołtarz pochodzi z kaplicy szpitala w Głogowie. Zachowany witraż za głównym ołtarzem przedstawia Najświętsze Serce Jezusa i św. Małgorzatę Marię Alocoque. W prezbiterium wisi kopia Madonny Sykstyńskiej z 1897 r. Chrzcielnica i ambona wyrzeźbione są z drzewa.

Na zewnętrznej, północnej ścianie kościoła wmurowane są cztery płaskorzeźby ze stacji różańcowych z XVII w. Pierwotnie rozmieszczone były na drodze z Głogowa do Grodowca. Obok znajduje się barokowa Grupa Ukrzyżowania wykonana z piaskowca. Na drodze wiodącej do kościoła stoi stary krzyż pokutny.

Warto wspomnieć o kościelnych organach z 1911 r. odrestaurowanych pod koniec 2019 r., które od 2001 r. pozostawały nieużywane. Mają ponad 600 piszczałek, dziesięć głosów i są organami pneumatycznymi. Grający siedzi przodem do ołtarza, a nie jak w większości przypadków patrzy na ołtarz w lustrze.

Kościół przed 1945 r. był kościołem filialnym parafii miejskiej Głogowa. Obecnie jest parafialnym kościołem dekanatu Głogów–Wschód. Należą do niego miejscowości: Krzepów, Borek, Bytnik, Nosocice, Szczyglice i Zabornia. Filią parafii jest kaplica pw. NMP w Szczyglicach.

Źródła i foto: polska-org.pl, glogów.naszsemiasto.pl, TZG, facebook, glogow.pl, W. Najgebauer

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Historia