Historia

Linia kolejowa Leszno-Głogów ma już 162 lata2 min na czytanie

Linia kolejowa Leszno-Głogów ma już 162 lata

W 2007 roku, w ramach 150-lecia trasy z Leszna do Głogowa, Towarzystwo Ziemi Głogowskiej i Leszczyńskie Stowarzyszenie Sympatyków Kolei, zorganizowały historyczy przejazd zabytkowego parowozu z historycznymi wagonami. W organizację obchodów włączyły się również władze samorządowe z Głogowa, Leszna i Wschowy.

Uroczystości spotkały się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców ziemi głogowskiej, którzy licznie przybyli na dworzec kolejowy w Głogowie, witając przybyły z Leszna pociąg prowadzony lokomotywą Ok22-31 z 1929 roku. Retro skład witany był przez Orkiestrę Zakładową Huty Miedzi Głogów. Uczennice ówczesnego IV Liceum Ogólnokształcącego, przebrane w stroje dam z XIX w. częstowały pierniczkami i ciasteczkami w kształcie lokomotywy. Natomiast na dworcu kolejowym TZG zorganizowało okolicznościową wystawę w kształtce słupa ogłoszeniowego, która zresztą funkcjonuje do dziś.

Spora część głogowian miała też okazję udać się zabytkowym składem do Leszna. Stamtąd powrót do Głogowa był możliwy dzięki specjalnie podstawionym autobusom. Z wielką pompą pociąg witany był również we Wschowie i Lesznie. W obu miastach nie obyło się bez witających orkiestr oraz szeregu kolejowych atrakcji związanych z jubileuszem.

A w 2017 roku, w ramach 160. rocznicy tej trasy, Turystyka Kolejowa – Turkol.pl, przy współpracy z TZG, w celu przypomnienia miejscowości znajdujących się na tej trasie, zorganizowała okolicznościowy przejazd zabytkowym składem z Wolsztyna. Tym razem uczestnicy wyprawy, po wykupieniu biletów, mieli okazję przejechać się pociągiem „Leszczyna” zarówno do Leszna jak i z powrotem.

Sam wjazd pociągu na jeden z głogowskich peronów odbył się już bez takich atrakcji jak dekadę wcześniej, ale i tak frekwencja wśród mieszkańców naszego miasta dopisała. Pokazało to, że popularność zabytkowych składów kolejowych rośnie, głównie wśród najmłodszych fanów pociągów.
Dariusz Andrzej Czaja
(Towarzystwo Ziemi Głogowskiej)

Zobacz inne

Więcej w Historia