Dzieje sięGłogów

Najbliższy cel to budowa ścieżek dla rowerów2 min na czytanie

Budowę ścieżki rowerowej z Głogowa do Sławy wyceniono na 18 milionów złotych! 1

Stowarzyszenie „Rzeczpospolita Samorządna” powstało w 2018 r. z inicjatywy województwa dolnośląskiego, powiatu lubińskiego oraz gmin Lubin, Siechnice i Ścinawa. Do jego zadań należy wspieranie i rozwijanie idei samorządu terytorialnego, zapewnienie dostępu do nowoczesnej służby zdrowia, pomoc w wyrównywaniu różnic edukacyjnych, tworzenie nowych miejsc pracy oraz wspólna troska o kulturę, historię i dziedzictwo regionalne. Członkostwo w stowarzyszeniu daje też możliwość uzyskania wsparcia na budowę nowych dróg czy rozwoju gospodarczego, w tym przedsiębiorczości. Ważną korzyścią będzie uzyskanie wsparcia w programach Unii Europejskiej i skutecznym wykorzystaniu unijnych środków pomocowych. Jednym z przedsięwzięć zainicjowanych przez Stowarzyszenie „Rzeczpospolita Samorządna” jest powstanie Dolnośląskiej Autostrady Rowerowej.

Projekt tej inwestycji zakłada budowę trasy rowerowej o długości ponad 500 km o malowniczym przebiegu i wysokim standardzie wykonania. To duża szansa na rozwój i promocję turystyki miejskiej, jak i regionalnej. Rada miejska Głogowa wyraziła zgodę na przystąpienie do stowarzyszenia na październikowej sesji (28.10.). – Jaki głogowianie będą ponosić koszt za uczestnictwo w tym stowarzyszeniu? – dopytywał przed głosowaniem radny Krzysztof Sarzyński. Prezydent Rafael Rokaszewicz wyjaśnił, że jak w każdym stowarzyszeniu jest składka członkowska. Wynosi 2 zł od mieszkańca, czyli dla Głogowa wyniesie ok. 120-130 tys. zł rocznie. Prezydent przypomniał, że do końca roku Głogów będzie w Stowarzyszeniu Odra dla turystów. Odpadną więc składki odprowadzane na to stowarzyszenie, a w nowym będą mniejsze.

– Czy po wybudowaniu autostrady rowerowej dalej musimy być w tym stowarzyszeniu, czy urodzą się nowe plany, czy zrezygnujemy i zostaną nam ścieżki? – drążył radny Sarzyński. Prezydent zdradził, że oprócz ścieżki rowerowej stowarzyszenie pracuje już nad kolejnym dużym projektem nadodrzańskim związanym z nowymi terenami rekreacyjnymi. – Myślimy o tym, by przystąpić do tego projektu. Otwiera się nowa perspektywa unijna i stowarzyszenie ma na celu pisanie projektów unijnych dla kilkudziesięciu samorządów, które przystąpiły do stowarzyszenia, zatem pewnie na ścieżkach rowerowych to się nie skończy – dodał, że sama realizacja tej inwestycji, jeśli wszystko pójdzie dobrze i otrzyma ona dofinansowanie, potrwa kilka lat, więc przez ten czas Głogów będzie w stowarzyszeniu.
RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się