Dzieje sięGłogów

Niepełnosprawni i starsi mieszkańcy apelują o podjazd do klatki schodowej2 min na czytanie

1

Mieszkańcy jednego z wieżowców przy ul. Morcinka od lat interweniują w sprawie podjazdu dla osób niepełnosprawnych. Ostatnio znów napisali petycję w tej sprawie, pod którą podpisało się blisko 50 osób. Zwracają uwagę, że dotychczasowe rozwiązanie, czyli schody ze stromym podjazdem na wózki dla dzieci – prowadzące do klatki schodowej – nie zaspakaja ich potrzeb.

Jan Gąska pokazuje nam, że nie da się tędy ani wjechać, ani też zjechać. – Jesteśmy z żoną niepełnosprawni ludźmi, ona jeździ na wózku. A ja chodzą o kulach. Nie daję rady zwieźć żony takim podjazdem. To zbyt niebezpieczne – mówi nam.

Schody ze zjazdem są strome i wąskie. – I śliskie. Granit jest piękny, ładnie wygląda, ale nie jest funkcjonalny – dodaje pan Jan, który zaproponował wybudowanie wjazdu do klatki obok bloku. – Jest tyle miejsca z jednej i drugiej strony. Wystarczyłoby okno na korytarzu zastąpić drzwiami. Podobnie jest w wieżowcach tuż obok, bo na Armii Krajowej. Niepełnosprawni o własnych siłach wjeżdżają na korytarz znajdujący się na parterze a później już spokojnie do windy. Zwłaszcza, że ostatnio spółdzielnia zrobiła ich remont. Są naprawdę wygodne, bo drzwi same się otwierają – zwraca uwagę.

W tym wieżowcu mieszka sporo osób niepełnosprawnych i starszych. Na tym samym piętrze, co pan Jan z żoną, jeszcze dwóch innych. Wśród nich 17-letni Wiktor. Od dziecka poruszający się na wózku dla niepełnosprawnych. – Syn nie może być samodzielny, bo przeszkodą są schody przy wyjściu z klatki schodowej. Aby wydostał się z domu zawsze ktoś jest mu potrzebny do pomocy. Gdyby był ten podjazd z boku klatki schodowej, to w końcu mógłby poradzić sobie sam – potwierdza ojciec Lesław.

Ludzie pytali o sprawę w spółdzielni. Dowiedzieli się, że trwają rozmowy na ten temat. – Najpierw trzeba wykonać projekt, później znaleźć pieniądze. Rozumiemy to. Ale o to apelujemy od dziesięciu lat. Ile jeszcze można czekać? – zastanawiają się, bo ich zdaniem, to nie będzie wielki wydatek, który znacząco obciążyłby budżet spółdzielni. Czekamy na stanowisko SM Nadodrze.2
RED

Podziel się informacją ...
  • 43
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się