Zamknij

O senatorze Władysławie Papużyńskim

14:45, 10.06.2020 Mateusz Komperda Aktualizacja: 09:42, 14.06.2020

Minęła niepostrzeżenie 90. rocznica urodzin Władysława Papużyńskiego - senatora ziemi głogowskiej w I kadencji Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Urodził się 15 kwietnia 1930 roku we Twerdyniach w powiecie horochowskim na Wołyniu. Był czwartym z piątki synów Władysława i Bronisławy Papużyńskich. Po zajęciu ziem przez Sowietów, w kwietniu 1940 roku został wraz z matką i rodzeństwem zesłany przez NKWD na Syberię, ojca Rosjanie aresztowali. W 1945 roku jego ojciec osiedlił się w podgłogowskiej Kotli a w kolejnym roku do tej miejscowości dotarł Władysław wraz z rodziną. "Zapamiętałem niedużą stacyjkę, bardzo schludną a w oddali domy murowane, pokryte dachówką. Pomyślałem sobie, że to miasteczko a nie wieś" - wspominał po latach Władysław.

Po ukończeniu tamtejszej szkoły podstawowej, podjął naukę w Liceum Pedagogicznym w Nowej Soli. Pod wpływem dyrektora szkoły, ukończył roczną Oficerską Szkołę Polityczną w Łodzi.

Wiosną 1950 roku rodzina Papużyńskich przeniosła się z Kotli do Brzostowa - "Była to ucieczka przed przymusowym znalezieniem się w kołchozie" - relacjonował Władysław, który po przyjeździe do Brzostowa, w 1954 roku wziął ślub z Zofią z d. Kudinow - dyplomowaną pielęgniarką głogowskiego szpitala. Podjął też pracę w Miejskim Przedsiębiorstwie Remontowo-Budowlanym w Głogowie a po kilku miesiącach wyjechał na Żuławy, gdzie pracował w Zarządzie Wojewódzkim Związku Samopomocy Chłopskiej w Gdańsku i pełnił funkcję prezesa Zarządu Powiatowego ZSCH w Nowym Dworze Gdańskim. Jednak na przełomie lat 1955/56 powrócił wraz z żoną do Brzostowa, obejmując stanowisko gminnego urzędnika, po czym - od 1957 roku prowadził własne gospodarstwo ogrodnicze.

Zaangażował się w działalność "Solidarności" Rolników Indywidualnych, zostając przewodniczącym gminnego koła a tuż przed wprowadzeniem Stanu Wojennego wybrano go na przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego Komitetu Założycielskiego NSZZ RI "Solidarność".

W pierwszych wolnych wyborach w 1989 roku został wybrany na Senatora RP, a funkcję tę pełnił do rozwiązania parlamentu w listopadzie 1991 roku. "Nie byłem politykiem - senatorem z pierwszych stron gazet, niemniej jednak doceniono całokształt mojej działalności tak do wyborów jak i po nich" - podsumowywał Papużyński. Następnie wycofał się z działalności politycznej. Zmarł 19 kwietnia 2016 roku i pochowano go na cmentarzu przy ul. Legnickiej w Głogowie.
Dariusz Andrzej Czaja

(Mateusz Komperda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%