Historia

Odnowione popiersie Friedricha Schillera2 min na czytanie

Odnowione popiersie Friedricha Schillera

Odnowione popiersie Friedricha Schillera podziwiać można w biurze Centrum Informacji Turystycznej przy Koszarowej. – Efekt prac konserwatorskich jest piorunujący! Teraz pora na kolejne elementy pomnika. Gdy całość zostanie odrestaurowana, monument prawdopodobnie powróci na swoje dawne miejsce w parku, u zbiegu ul. Kołłątaja i Wałów Chrobrego – czytamy.

Warto przy okazji wspomnieć o historii tego rejonu miasta. W 1902 r. za czasów ówczesnego burmistrza Głogowa – Ernsta Soetbeera (1865 – 1922) zdecydowano się na rozbiórkę obwarowań Twierdzy Głogów i rozbudowę miasta. Dzisiejsza ul. Bolesława Krzywoustego powstała po ostatecznym demontażu fortyfikacji. Do 1945 r. zwana była Soetbeerring i rozciągała się od Preussische Tor-Strasse (ul. Brama Brzostwowska) do Leopoldring (ul. Wały Bolesława Chrobrego). Soetbeer urządził miasto na wzór zachodnich ośrodków. Za jego kadencji powstały obiekty użyteczności publicznej, z których do XXI w. dotrwały m.in. budynki dzisiejszego „Mechanika” czy sądu, a blasku nabrała główna ulica miasta Hohenzollernstrasse (Aleja Wolności).Pomnik Schillera, wykuty w marmurze pochodzącym z okolic Tyrolu w Alpach, postawiono w 1905 r. przy wspomnianej Soetbeerring. Biegła ona wzdłuż miejskiej promenady, która stała się ulubionym miejscem spacerowym Głogowian.

Radoxim 5

Jednak już w 1858 r. popiersie artysty stanęło w ratuszu. Ulokowano je w tzw. „sali Apolla”, którą przemianowano na „salę Schillera”. W 1860 r. założono fundację jego imienia, a w dniu rocznicy urodzin poety wręczano uczniom głogowskich szkół utwory Schillera jako nagrody i wyróżnienia. Kolejnym elementem małej architektury przy Promenadzie był Pawilon Goethego, wzniesiony w 1910 r. Swoją formą nawiązał do starogreckiej świątyni. Ma kształt rotundy nakrytej kopułą. Jego ozdobą są dwie doryckie kolumny od frontu. Po wojnie rzeźba przedstawiająca pisarza zaginęła, a jej replika powróciła do odrestaurowanego pawilonu w 2005 r.W 1926 r. w pobliżu powstał jeszcze pomnik Friedricha Eberta, pierwszego prezydenta demokratycznego państwa niemieckiego w latach 1919 – 1925. Od 1933 r. widniały na nim nazistowskie symbole.

W 2000 r. z inicjatywy Miasta oraz dawnych mieszkańców Głogowa i ziemi głogowskiej zrzeszonych w Glogauer Heimatbund nastąpiło jego przemianowanie na pomnik poświęcony ofiarom drugiej wojny światowej.
RED
Źródła: Głogowski Wehikuł Czasu, polska-org.pl

Zobacz inne

Więcej w Historia