Zamknij

Przerażające wyniki badań mężczyzn w kierunku prostaty w Głogowie. Takie jest podsumowanie programu przesiewowego

11:51, 25.05.2023 . Aktualizacja: 12:52, 25.05.2023
Skomentuj

Przerażające wyniki badań przesiewowych prostaty u mężczyzn z powiatu głogowskiego. U ponad połowy stwierdzono nieprawidłowości,  badania trzeba było kontynuować i w wielu przypadkach rozpocząć leczenie.

Program przesiewowy w kierunku raka prostaty został zapoczątkowany 13 lat temu, lecz z powodu przerwy pandemicznej było 10 edycji. W tym czasie przebadano prostaty ok. 4 700 mężczyzn z naszego powiatu, ale chętnych do badań było jeszcze więcej. Wyniki do 2020 roku nie były niepokojące, ale w 2022 r. nastąpiło apogeum nieprawidłowości.

W 2020 roku było dobrze, teraz wyniki są zastraszające

Podsumowanie trwającego w praktyce przez 13 lat programu przesiewowego w kierunku raka prostaty w powiecie głogowskim odbyło się podczas konferencji w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa (24.05.). – Nie spodziewaliśmy się, że ten program tak się uda i że będzie takie duże zainteresowanie. Rozpoczęliśmy go w 2010 r., ostatnia edycja była w 2022 r. - poinformował wicestarosta Jeremi Hołownia, gdyż to powiat głogowski finansował te badania, a ich organizatorem był Głogowski Szpital Powiatowy.

Rocznie badanych w kierunku raka prostaty było ok. 500 mężczyzn. W zeszłym roku te badania kosztowały ok. 130 tys. zł. Podsumowania 10 edycji programu dokonał prezes głogowskiego szpitala, w którym prowadzono badania, Edward Schmidt. Podał zastraszające wyniki badań z zeszłego zeszłym roku, znacznie odbiegające od wyników z poprzednich lat.

Na 499 mężczyzn u 291 stwierdzono chorobę prostaty

Poinformował, że właśnie w tym ostatnim roku badań u ponad połowy badanych panów stwierdzono nieprawidłowy stan. - Na 499 osób przebadanych aż u 291 stwierdzono nową chorobę, co stanowi 58 proc. przebadanych pacjentów – poinformował, podając, że wśród nich u 104 mężczyzn stwierdzono podejrzaną zmianę, 55 osób skierowano na biopsję prostaty z powodu podejrzenia raka, 59 na rezonans magnetyczny miednicy, a u 187 stwierdzono łagodny rozrost gruczołu krokowego i skierowano do dalszego leczenia. – Uważamy, że program uratował życie wielu osobom – powiedział prezes Schmidt. Nie wyjaśnił dlaczego są tak znaczące różnice w poprzednich latach i w zeszłym roku. 

Starosta głogowski Jarosław Dudkowiak zapowiedział, że następne takie badania przesiewowe raka gruczołu krokowego u mężczyzn będą organizowane w przyszłym roku.

(DN)

 

 
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Zbyszek Zbyszek

1 1

Teraz niech podadzą w liczbach ile tych panow zostało zaszczepionych i wszystko będzie jasne 14:14, 25.05.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%