Zamknij

Grosz książęcy z okazji powrotu Salomei

13:33, 18.09.2023 . Aktualizacja: 13:43, 18.09.2023
Skomentuj

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej wydało monetę z okazji powrotu rzeźby Salomei do Głogowa. To okolicznościowy „Jeden Grosz Książęcy”. Moneta została zaprezentowana podczas wernisażu (15.09.) wystawy prezentującej rzeźbę, która po ponad 70 latach wróciła do Głogowa.  

Jak przekonuje regionalista Dariusz Czaja, powrót rzeźby księżnej Salomei do Głogowa, to duże wydarzenie w historii naszego miasta. Dlatego postanowili to  dodatkowo upamiętnić. 

Moneta o średnicy 28 mm, została wybita z polskiej miedzi w nakładzie tysiąca sztuk

– mówi Dariusz Czaja opowiadając, że znajduje się w ochronnym kapslu i jest wpięta w okolicznościową książeczkę.

   

Na awersie monety znajduje się Zamek Książąt Głogowskich, na rewersie zaś rzeźba księżnej Salomei. Całość jest cegiełką na głogowską kolegiatę. Warto przypomnieć, że jest to już trzeci numizmat z tej serii.

– dodaje, bo w 2020 roku był to "Jeden Grosz Kolegiacki" wybity przy okazji 900-lecia Kapituły Kolegiackiej, a w 2021 roku "Jeden Gryphius", wybity przy okazji drugiej rocznicy odbudowy teatru im. Andreasa Gryphiusa.

Naszą inicjatywę wsparły Zakłady Górnicze "Rudna" oraz NSZZ "Solidarność" ZG Rudna

– podkreśla regionalista. Koordynatorem zbiórki jest oddział Caritas przy parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Głogowie. Moneta jest już rozprowadzana w kolegiacie po nabożeństwach. Będzie też dostępna w punkcie Xero-Max przy ul. Słodowej 25 (Stare Miasto) oraz w Centrum Informacji Turystycznej.

(MK)

 

 
 
 
 
 
 
 
 
(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%