Zamknij

Rządowe pieniądze na renowację zabytków podzielone. Ile dla Głogowa i okolicznych gmin i na co?

07:34, 27.09.2023 . Aktualizacja: 07:34, 27.09.2023
Skomentuj

Rozstrzygnięcie drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. 903 tys. zł trafi do Głogowa na renowację budynku starej poczty. Na remont dachu budynku Zespołu Szkół Politechnicznych w Głogowie 392 tys. zł wsparcia otrzyma wniosek złożony przez powiat głogowski. Pieniądze z programu popłyną też do podgłogowskich gmin. Jerzmanowa otrzyma 490 tys. zł na kontynuację prac konserwatorskich i restauratorskich przy gotyckim sklepieniu sieciowym nawy głównej w kościele pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Jaczowie. 

Taką samą kwotę otrzyma gmina Kotla – na modernizację kaplic w Chociemyśli i w Kozich Dołach (333 tys. zł) oraz ścieżek na cmentarzu komunalnym (156 tys. zł). 

Dofinansowanie w kwocie 441 tys. zł trafi do gminy Pęcław remont zabytkowej części urzędu gminy.

Gmina Żukowice otrzyma wsparcie na cztery projekty: po 80 tys. zł na drugi etap remontu wieży kościoła p.w. Bożego Ciała w Brzegu Głogowskim i na prace w kościele św. Michała Archanioła w Nielubi, 100 tys. zł na remont budynku z biblioteką w Nielubi oraz 230 tys. zł na remont kaplicy parafialnej - mauzoleum w Szczepowie. 

Do gminy Gaworzyce trafią środki na prace przy ołtarzu głównym w kościele św. Barbary w Gaworzycach, a do gminy Grębocice na Ołtarz 14 Orędowników w kościele Jana Chrzciciela w Grodowcu. Po ok. 490 tys. zł. 

Gmina Radwanice dostanie dotacje na trzy zadania: prace konserwatorskie i restauratorskie przy neogotyckiej ambonie w sanktuarium Św. Jakuba w Jakubowie (210 tys. zł), na prace ratunkowe i rekonstrukcyjne przy barokowym ołtarzu bocznym w kościele Św. Bartłomieja Apostoła w Buczynie (120 tys. zł) oraz przy barokowym ołtarzu głównym w kościele p.w. Św. Michała Archanioła w Łagoszowie Wielkim (170 tys. zł). Z kolei Przemków otrzyma 186 tys. zł na renowację i rekonstrukcję rzeźb lwów w zabytkowym Parku Miejskim.

W drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków przyznano dofinansowanie na 3 248 projektów. Łączna kwota wsparcia to 1,8 mld zł. Udział własny samorządów to co najmniej 2 proc.

(GH) 

 

 

 

 
 
 
 
 
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Gmina Głogów Gmina Głogów

0 0

W artykule brak informacji o gminie wiejskiej Głogów dlaczego? Przecież ogłaszali na swojej stronie że otrzymali 1 mil. Z przeznaczeniem na cmentarz w Serbach i bibliotekę także w Serbach. 09:46, 27.09.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%