Zamknij

Ruszają 39. Głogowskie Spotkania Jazzowe. Sprawdź, co w programie!

12:57, 25.10.2023 . Aktualizacja: 13:15, 25.10.2023
Skomentuj

Już od dziś (25.10.) w holu Miejskiego Ośrodka Kultury w Głogowie oglądać można wystawę fotografii Piotra Gajka – Jazz w obrazach, towarzyszącą rozpoczynającym się właśnie 39. Głogowskim Spotkaniom Jazzowym.

Zapraszamy do odwiedzania wystawy, której najważniejszymi bohaterami będą muzycy jazzowi. Duże formaty, w otwartej formie. Fotografie zostały naniesione na płótno, tak by zupełnie odmienić postrzeganie tradycyjnej wystawy. Wśród artystów między innymi Stanisław Soyka, Marcus Miller, Dywane MonoNeon Thomas Jr., Benek Maseli i tegoroczni goście Głogowskich Spotkań Jazzowych: Bartek Królik, Kuba Badach, Michał Barański

- zachęcają organizatorzy wydarzenia. Wystawa czynna będzie do poniedziałku (30. 10.)

 

A w programie tegorocznych Spotkań Jazzowych:

PIĄTEK 27.10. 2023

16.30 – 17.00 – hol dolny CK MOK - BIFOREK GSJ

17.00 - Galeria CK MOKJANUSZ ONUFROWICZ – poeta piosenki, pisarz

Z wykształcenia aktor, po łódzkiej filmówce. Pracuje w teatrze, filmie i telewizji. Kojarzony z niejednego serialu.

Od ponad dwudziestu lat tworzy też teksty piosenek dla wielu polskich wykonawców. Współpracował między innymi z K. Badachem, Poluzjantami, E. Bem, Z. Wodeckim, Kayah, De Mono, S. Uniatowskim, T. Okupnik i wieloma innymi. Razem z tłumaczeniami tych piosenek zebrało się kilkaset.

Ale pisywał także dialogi dla prowadzących i scenariusze imprez, skecze, monologi kabaretowe i scenariusze filmowe. Był współautorem programu kabaretowego C. Pazury. Współtworzył program „Piotr Bałtroczyk na żywo”

W grudniu 2005 sztuką „Korporacja” wygrał konkurs dramaturgiczny „Radom Odważny” i tekst ten miał premierę 10.06.2006.

Autor wydanej pod koniec 2009 powieści „Margo – Niebezpieczna wyspa”.

We wrześniu 2019 miała premierę jego komediowa sztuka teatralna „LANY PONIEDZIAŁEK – albo góro tsy”, która z powodzeniem jest grana w całej Polsce.

W 2022 wydał powieść SZCZĄTKI. Pierwszy tom trylogii z cyklu nazwanego „kod 148 morderstwo”, z gatunku kryminał, thriller.

18.30 - sala widowiskowa - BARTEK KRÓLIK - KRÓLIK 14 – sala widowiskowa

KRÓLIK 14 – czyli nowy projekt Bartka Królika - od lat obecnego na rynku muzycznym jako uznany producent, kompozytor i basista. Pracował z większością rodzimej sceny, tworząc podwaliny pod polskie wydanie muzyki soul i r'n'b. Po nominowanej do Fryderyka solowej płycie "Pan od muzyki", oraz docenionym przez krytyków projekcie "Spoken Love" kieruje naszą uwagę w kolejne muzyczne rejony. Tym razem tworzy suitę na mroczne czasy - krótkimi wokalnymi mantrami chce rozgrzewać samotne dusze a barokowym housem i nu disco, parkiety. Płynnie przechodzące jeden w drugi utwory, układają się w "Opus Dance".

W czasach zimnych, zdehumanizowanych trapów i dekadenckiego rocka, przenosi tam, gdzie ciepło vintegowych beatów, pulsujących basów, smyków i gitar, opowiadając historię ludzkich marzeń o pokoju i jedności.

Inspirowany formami muzyki klasycznej, tanecznym housem, romansuje z french touchem, synth wavem i muzyką filmową. Polski smog miesza się tutaj z ciepłem i kolorem starych klubów disco.

Królik zaprasza na płytę muzycznych gości, którzy zaznaczają swoją obecność krótkimi wokalizami lub całymi zwrotkami. W warstwie tekstowej to mieszanka rezygnacji i nadziei. Niezgody na algorytmizację rzeczywistości. Poczucie bycia i looserem, i bohaterem swoich czasów. Opis stanu emocjonalnego muzyka, który nie może przestać robić tego, co jest w nim organiczne i naturalne, a którego świat coraz mniej potrzebuje i rozumie. Koncerty zapowiadane są jako mocna dawka tańca i uwolnienia, zagranego na żywo w pełnym składzie najlepszych instrumentalistów.

20.30 - sala widowiskowa – POLUZJANCI

Zespół po sześciu latach przerwy powrócił niezwykłym koncertem na Jazz Around Festival 2022 na plenerowej scenie Zamku w Mosznej i był to spektakularny powrót, gorąco przyjęty przez publiczność. Wiosną 2023 r. grupa wyruszyła na pierwszą trasę po przerwie. Jesień 2023 to ich druga koncertowa odsłona i powrót po wielu latach do Głogowa.

Poluzjanci to kultowa grupa, przewrotnie nazywana najbardziej znanym nieznanym polskim zespołem, która zainspirowała i wychowała całe pokolenia młodych artystów.

Styl Poluzjantów to wypadkowa muzycznych fascynacji członków zespołu łącząca takie gatunki, jak funk, soul i jazz. Zespół zawiesił działalność koncertową w 2016 roku, po nagłej śmierci współzałożyciela grupy, gitarzysty Przemysława Maciołka. Oryginalne brzmienie Poluzjantów to zasługa wybitnych muzyków tworzących formację, a także charakterystycznych kompozycji, pisanych w większości przez frontmana - Kubę Badacha do tekstów Janusza Onufrowicza. Poluzjanci wystąpią w składzie: Kuba Badach – wokal, Marcin Górny – instrumenty klawiszowe, Grzegorz Jabłoński – instrumenty klawiszowe, Robert Luty – perkusja, Piotr Żaczek – gitara basowa, Łukasz Belcyr – gitara elektryczna.

21.30 – scena klubowa - FILIP DUBOWSKI TRIO

Filip Dubowski pochodzi z Głogowa, od 4 lat mieszka i uczy się w Katowicach. Wychował się w muzykującej rodzinie, co z pewnością miało wpływ na rozwój jego wyjątkowego muzycznego potencjału w mieście Głogowskich Spotkań Jazzowych. Ukończył szkołę muzyczną I st. - PSM im. Franciszka Liszta w Głogowie, a przygodę z muzyką jazzową rozpoczął w CSM pod okiem Adama Kossewskiego. Ukończył PSM im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach w klasie fortepianu jazzowego Adama Jarzmika. Obecnie został studentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego – Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach.

Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów dla młodych jazzmanów, m.in.: Junior Młyn Jazz Festiwal – Grand Prix, 13. Jazz Contest Tarnów – 2 miejsce. W 2022r. odbył kurs w Berklee of College of Music w Bostonie

Filip Dubowski Trio to młoda formacja, która powstała w 2021 r. Wykonują głównie kompozycje lidera formacji – Filipa Dubowskiego oraz standardy jazzowe w e własnych aranżacjach. Średnia wieku członków zespołu to…19 lat! Pd koniec 2023r. planują wydać swój pierwszy album. Skład: Filip Dubowski – fortepian, Filip Hornik – kontrabas/ git. basowa, Artur Kuś – perkusja

SOBOTA 28.10 2023

16.30 – 17.10 - hol dolny - BIFOREK GSJ

17.30 - sala klubowa - SZNAJDER QUARTET

Paweł Sznajder jest multiinstrumentalistą ale przede wszystkim wokalistą. Był uczestnikiem 11 edycji The Voice of Poland w drużynie Michała Szpaka. Posiada wykształcenie wyższe z zakresu Edukacji Artystycznej, które zdobył na Uniwersytecie Zielonogórskim. Paweł występuje wraz ze swoim zespołem: Damian Perczuk (perkusja), Maciej Kobus (bas) i Wojtek Bela (piano). Panowie grają muzykę w różnych gatunkach ale najwięcej radości daje im granie muzyki funky. Dzięki energii jaką wytwarzają na scenie ich koncerty to ogrom uśmiechu i dobrej zabawy.

18.30 – sala widowiskowa - MICHAŁ BARAŃSKI - MASOVIAN MANTRA

Autorski jazzowy projekt Michała Barańskiego łączący elementy folkloru polskiego i indyjskiego z gościnnym udziałem izraelskiego gitarzysty Shachara Elnatana, którego debiutancką płytę produkował Avishai Cohen. MASOVIAN MANTRA - ukazała się we wrześniu 2022 r. nakładem serii „Polish Jazz” vol 88 wytwórni Warner Music. Oto niezwykły projekt najbardziej rozchwytywanego w Polsce gitarzysty i kontrabasisty. To również album roku – JAZZ – Fryderyk 2023. Album jest połączeniem folkloru mazowieckiego, hinduskiego oraz współczesnego jazzu. Jest to propozycja na wskroś nowoczesna, operująca językiem chwilami złożonym, ale jednocześnie uniwersalnym i nadzwyczaj inspirującym. Połączenie inspiracji folkiem mazowieckim oraz hinduskim - bardzo melodyjna i rytmiczna muzyka, okrzyknięta przez krytykę, jako jazz na najwyższym europejskim poziomie. Artysta stosuje unikalną technikę hinduskiej perkusji wokalnej - konnakol , zaś utwór “My Mazurka” dedykowany jest pamięci Zbigniewa Namysłowskiego.

Skład zespołu : Shachar Elnatan- gitara, śpiew Michał Tokaj - fortepian, instrumenty klawiszowe, Michał Barański - kontrabas, gitara basowa, Konnakol Vocal Percussion, Łukasz Żyta – perkusja.

Michał Barański – jest mistrzem kontrabasu i gitary basowej, jednym z najbardziej kreatywnych, poszukujących i odważnych artystów współczesnej polskiej sceny jazzowej i rozrywkowej. W 2023r. otrzymał Fryderyka – Jazzowy Artysta Roku. Jego dorobek, niezależnie od działalności klubowej, estradowej i edukacyjnej, obejmuje kilkadziesiąt płyt, zrealizowanych u boku liderów reprezentujących różne, niekiedy skrajne rejony sceny muzycznej. W biografii Michała Barańskiego pojawiają się bez mała wszystkie kluczowe nazwiska polskiego jazzu, w tym Zbigniewa Namysłowskiego, Tomasza Stańki i Michała Urbaniaka.

20.30 - sala widowiskowa - NICOLAS FOLMER

Nicolas Folmer – francuski trębacz, kompozytor jazzowy, aranżer. Nagrodzony dwoma Djangodor: „Międzynarodowe Trofea Jazzowe” i Victore de Musique w 2005 roku, regularnie koncertujący jako solista renomowanych gwiazd, uczestnicząc w wielu licznych albumach i trasach koncertowych, m.in z Dee Dee Bridgewater, Henri Salvador, Wynton Marsalis, Charles Aznavour, Diana Krall, Claude Nougaro, Richard Galliano, André Ceccarelli, Kyle'a Eastwooda, Lucky'ego Petersona i wielu innych...

Projekt SO MILES wydany został w 2019r., a muzyka Miles’a Davis’a jest częścią muzycznego DNA trębacza Nicolasa Folmera. Jest on jednym z nielicznych muzyków produkowanych przez Teo Macero, legendarnego i historycznego producenta „Prince of Darkness”, który dzielił scenę m.in. z John Lewis, René Urtreger, Dave Liebman i Rick Margitza. Cóż może być bardziej istotnego dla muzyka i kompozytora u szczytu jego sztuki, niż podjęcie nowego wyzwania: zmierzenie się z tym muzycznym Everestem, którym jest wszechświat Milesa Davisa i próba ponownego odkrycia jego muzyki i poniekąd jej zawłaszczenia. Nie chodzi o składanie kolejnego hołdu Milesowi Davisowi - wyzwaniem jest zapuścić się w niewyczerpane bogactwo jego twórczości, zbadać każdy jej zakątek, aby się od niej uwolnić i zaoferować własne wizje i muzyczne metafory.

Nicolas Folmer – trompette, compositions et arrangements • Laurent Coulondre – piano, klawisze • Olivier Louvel – guitare • Philippe Bussonnet – bass • Stéphane Huchard - drums

21.30 – scena klubowa - IREK GŁYK - VIBES EXPRESSION

Ceniony wibrafonista i perkusista, kompozytor, aranżer.

Od dziecka zainteresowany muzyką, z wyróżnieniem ukończył Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Studiował na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej katowickiej Akademii Muzycznej. Stypendysta słynnej bostońskiej Berklee College Of Music.

Zdobywca wielu nagród na konkursach i festiwalach – począwszy od wygranej na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach (1990). W 1994 roku założył swój Ireneusz Głyk Kwartet (Adam Kowalewski – bas, Krzysztof Dziedzic – perkusja, Marek Podkowa – saksofon, lider – wibrafon). Zespół odniósł sukces na scenie jazzowej, zdobywając m.in. II miejsce na XIX Międzynarodowym Konkursie Młodych Zespołów w Krakowie. W ankiecie Jazz Forum Irek Głyk zostaje okrzyknięty nadzieją polskiego wibrafonu, zyskując trzecie miejsce w kategorii tego instrumentu. Kilka lat później zaczyna występować w duecie z Bernardem Maselim (duety wibrafon – marimba). Od roku 2009 Irek Głyk prowdził swój rodzinny zespół P.I.K. w którym muzykował ze swoimi dziećmi.Na perkusji Patryk Głyk,Irek Głyk-wibrafon i Kinga Głyk-gitara basowa.

W roku 2017 w roli perkusisty rozpoczął współpracę w zespole swojej córki Kingi, koncertując z nią w wielu prestiżowych miejscach sceny światowej.

Obecnie wydał swój trzeci autorski wibrafonowy album pt:”IREK GŁYK VIBES EXPRESSION”.

Ponadto Irek Głyk jest cenionym muzykiem sesyjnym, który współpracował z czołówką i polskiego jazzu, i rocka. Stanisław Sojka, Justyna Steczkowska, Paweł Kukiz, Reni Jusis, Natalia Niemen, Ireneusz Dudek, Mieczysław Szcześniak, Jorgos Skolias, Katarzyna Gertner, Ewa Uryga, Anthimos Apostolis, SBB, Krzak, Tomasz Stańko, Tomasz Szukalski, Paweł Tomaszewski, Maciek Sikała, Piotr Wojtasik, Grzegorz Kapołka, Bronisław Duży, Grażyna Łobaszewska, Marek Bałata, Wojtek i Jacek Niedziela, Etienne Mbpee, Ruth Lynch, Junior Robinson – to tylko niektóre z postaci, z jakimi miał okazję wspólnie koncertować i nagrywać. Występował na scenach w Polsce i poza jej granicami (USA, Niemcy, Francja, Dania, Włochy, Czechy, Słowacja, Ukraina, Austria, Norwegia, Indonezja, Portugalia, Rumunia).

Irek Głyk na swoim koncie ma trzy autorskie albumy: „Long Time” , „Step Ahead”,”IREK GŁYK VIBES EXPRESSION”.

(Źródło: MOK Głogów)

 
 
 
 
 
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%