Zamknij

Starosta odpowiada, co zrobił w sprawie spalonej kamienicy w Głogowie

18:05, 23.02.2024 Aktualizacja: 18:54, 23.02.2024
Skomentuj

Rudera po pożarze stwarza jeszcze większe zagrożenie, a spadkobierców nie ma. Starosta głogowski działa, by uregulować sytuację prawną budynku. Złożył już wniosek do sądu o nabycie spadku. 

W zdewastowanej kamienicy przy ul. Budowlanych 35 w Głogowie koczowali bezdomni. Po ostatnim pożarze (18.02.) okazało się, że od śmierci właściciela w 2018 r. nadal jest bezpańska. Dotąd nie ustalono spadkobierców ani kuratora spadku, który byłby zobowiązany do zabezpieczenia ruiny. Według opinii prawnej przedstawionej przez głogowski ratusz, tutaj powinien zadziałać powiat.

W tego typu przypadkach uprawnionym do wystąpienia do sądu o ustalenie prawowitego właściciela czy kuratora prawa nabycia spadku, jest starosta jako przedstawiciel mienia Skarbu Państwa

– powiedział nam zastępca prezydenta Głogowa Wojciech Borecki. Dlatego ratusz naciskał na starostę o wystąpienie do sądu, jeszcze tuż przed ostatnim pożarem. Prosił go również Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Głogowie. 

[ZT]154097[/ZT]

Czy starosta złożył już wniosek do sądu? 

Skarb Państwa jest właścicielem gruntu, natomiast użytkownikiem wieczystym i właścicielem budynku mieszkalnego od 2016 r. jest spółka z o.o. z siedzibą w Katowicach. W chwili obecnej przed Sądem Rejonowym w Katowicach-Wschód, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, trwa procedura rozwiązania spółki

– odpowiada Edyta Sambor, kierownik Biura Rzecznika i Promocji Starostwa Powiatowego w Głogowie. Dodaje, że inspektor PINB w sprawie stanu technicznego budynku przy ul. Budowlanych 35 prowadzi postępowanie od 2008 r. Już wtedy wydał decyzję nakazującą właścicielowi kamienicy usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości.

W wyniku śmierci strony decyzji PIBN podjął czynności ustalenia spadkobierców. Starosta Głogowski w 2023 roku udzielił inspektorowi PINB pełnomocnictwa do występowania w imieniu Skarbu Państwa przed sądami powszechnymi wszystkich instancji. Wnioski Inspektora PINB zostały przez sądy odrzucone z uwagi na braki formalne

– informuje Edyta Sambor. Zaznacza, że na kolejny wniosek PINB w Głogowie z 31 stycznia zostały podjęte działania w tej sprawie.

[FOTORELACJA]5138[/FOTORELACJA]

Jednak PINB w Głogowie, tłumaczył wcześniej, że sąd już dwukrotnie odrzucił złożony przez niego wniosek, bo nie ma osobowości prawnej, nawet działając z pełnomocnictwa starosty. Tylko starosta może złożyć wniosek.

Spadek po zmarłym może przeprowadzić każdy, kto ma interes prawny lub faktyczny. Może to być spadkobierca, wierzyciel, w tym Prezydent Miasta Głogowa jako organ podatkowy. Jednak mając na uwadze powagę sprawy to właśnie Starosta Głogowski podjął szereg czynności mających na celu uregulowanie sytuacji prawnej

– jak wymienia rzeczniczka starosty, m.in. złożył wniosek do sądu o nabycie spadku, sprzeciw wobec rozwiązania spółki, pozew o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.

W trosce o bezpieczeństwo złożył też wniosek do wojewody o zajęcie stanowiska dotyczącego możliwości wydatkowania środków finansowych, celem zabezpieczenia budynku niebędącego własnością Skarbu Państwa

– dodaje rzeczniczka. Przypomina też, że Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego ma jedynie siedzibę w budynku Starostwa Powiatowego w Głogowie. Nadzór nad PINB pełni Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego we Wrocławiu.

(GH) 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

ADAADA

0 0

Bzdury wpisujecie!!!
Spadkobiercy są ustaleni.
Wszyscy pozrzekali się zadłużonego spadku.
Więc budynek powinien przejść na skarb państwa.
Jeśli dojdzie do większej tragedii to dopiero wtedy będę winnych szukać. PYTANIE DO TEGO KOMENTARZA Z 18:29, 19.02.2024 Tzn.kiedy? Przed jakim Sądem? W księgach wieczystych jest wpis o nowym wlascicielu? Logiczne jest że wykreslasz swoje dane jak odrzucasz spadek aby twoje imie i nazwisko nie widnialo w kw. Skarb Państwa jako strona zostałby poinformowany ze spadkobiercy odrzucili spadek i on przejmuje budynek czy nie?

11:51, 25.02.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MikaMika

0 0

Jeśli faktycznie tak jest ze spadkobiercy się zrzekli to sprawa jest prosta. Poprosić spadobierców niech pokażą postanowienie sądu z przeprowadzonego postępowania spadkowego po śmierci właściciela budynku, przyjecia spadku lub jego odrzucenia i zgodnie z art. 935 Kodeksu cywilnego w braku małżonka spadkodawcy, jego krewnych i dzieci małżonka spadkodawcy, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy jako spadkobiercy ustawowemu. Jeżeli ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy w Rzeczypospolitej Polskiej nie da się ustalić albo ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy znajdowało się za granicą, spadek przypada Skarbowi Państwa jako spadkobiercy ustawowemu.

11:59, 25.02.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%