Zamknij

Żelazny Most KGHM z lotu ptaka. Zobaczcie ten zbiornik odpadów poflotacyjnych na naszych zdjęciach. Ale gigant!

16:00, 31.03.2024 .
Skomentuj

Najnowocześniejsze technologie pomiarowe, rygorystyczne procedury i zaangażowanie wielu ekspertów to gwarancja bezpieczeństwa składowiska odpadów poflotacyjnych OUOW Żelazny Most. Eksploatowany przez KGHM Polska Miedź zbiornik to najbezpieczniejszy tego typu obiekt w Europie.

Żelazny Most to najlepiej monitorowany w Europie zbiornik odpadów pochodzących z rud miedzi, do którego trafiają odpady z zakładów wzbogacania rud zlokalizowanych przy trzech Zakładach Górniczych KGHM Polska Miedź S.A. 

Wraz z  tzw. Kwaterą Południową, zajmuje obszar ponad 2000 ha. Zbiornik otoczony jest ze wszystkich stron zaporami ziemnymi o łącznej długości przekraczającej 20 km i wysokości do 70 m.

Bezpieczeństwo zbiornika to priorytet w działaniu KGHM Polska Miedź. Na co dzień pracownicy OUOW Żelazny Most czuwają nad poprawnym funkcjonowaniem obiektu zgodnie z zasadami metody obserwacyjnej, polegającej na systematycznej weryfikacji i aktualizacji założeń i rozwiązań projektowych w oparciu o obserwacje, badania i pomiary prowadzone w czasie eksploatacji obiektu. Podstawą jej prawidłowego zastosowania są wiarygodne dane z bieżącego monitoringu, których dokładność zapewniają:

  • ponad 20 tysięcy punktów pomiarowych
  • najnowocześniejsza aparatura kontrolno-pomiarowa
  • najbardziej zaawansowane techniki badań laboratoryjnych
  • monitoring geotechniczny,
  • monitoring hydrogeologiczny,
  • monitoring sejsmiczny,
  • monitoring hydrologiczny,
  • monitoring chemiczny,
  • monitoring meteorologiczny,
  • monitoring środowiskowy
  • nowoczesne metody modelowania numerycznego
  • najnowsze metody badań in situ,
  • najnowsze metody poboru prób NNS

Wyniki badań monitoringowych pozwalają jednoznacznie stwierdzić, że eksploatacja obiektu nie powoduje znaczącego negatywnego oddziaływania na środowisko.

Od ponad 30 lat obiekt jest bezpośrednio nadzorowany przez szerokie grono ekspertów i naukowców biorących udział w regularnych spotkaniach, na których omawiane są wszystkie zagadnienia związane z projektowaniem, monitoringiem i rozbudową OUOW Żelazny Most. Stała współpraca z wybitnymi znawcami zagadnień, związanych z bezpieczeństwem tego typu obiektów hydrotechnicznych, to jeden z celów KGHM Polska Miedź, aby budować bezpieczeństwo w oparciu o wiedzę i wymianę doświadczenia.

Źródło: KGHM 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

paskudztwopaskudztwo

2 0

Górnicy wrzucajcie to na powrót do dziury 16:04, 31.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KopidołKopidoł

0 0

Ryby tam biora ? 14:33, 01.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

IzoIzo

1 0

M0zna trylko modlic sie z mieszkancami tarnówka o to by to nie zmienilo okolicy w klejny polski czarnobyl jaki zafundpwano okolicom glogowa i naszemu miastu 12:17, 05.05.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Łukasz Łukasz

1 0

Ach, jakie to piękne. Widać aż z kosmosu. Na miejscu kosmitów omijałbym Ziemię szerokim łukiem, bo ludzka rasa i tak sama się zabije. 22:52, 27.05.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%