Brzydkie schody dobudowane do fragmentu muru przy ul. Gołębiej od dawna są zamknięte i niszczeją. Mają całkiem zniknąć. Rozbiórka będzie kosztowna.
Wejście na wyższy poziom muru już dawno zostało zablokowane, a nisze, w których koczowali bezdomni, zagrodzone kratą. Schody i balustrada są w złym stanie, a ludzie i tak na nie wchodzą, piją i brudzą. Miasto szykuje radykalne rozwiązanie.
Kolejną interpelację w sprawie stanu muru złożył niedawno radny Krzysztof Sarzyński. Już na koniec 2020 r. zwracał uwagę na zły stan techniczny elementów balustrad i schodów oraz na brak jakichkolwiek elementów uniemożliwiających wejście na część murów, które w jego ocenie powinny być niedostępne ze względu na ryzyko upadku z wysokości. Wnioskował wtedy o pilne wykonanie niezbędnych napraw i zabezpieczeń. W odpowiedzi prezydent Rafael Rokaszewicz zapewnił, że bezzwłocznie przeprowadzono oględziny muru i zlecono opracowanie ekspertyzy, pozwalającej na podjęcie decyzji o pracach przy zabytku. Z opinii rzeczoznawcy wynikało, że balustrady, a zwłaszcza prześwity i otwory w ich wypełnieniu, mają wymiary nienormatywne i nie spełniają obowiązujących warunków techniczno-budowlanych.
Również istniejący stan techniczny schodów i spoczynku głównego, spowodowany długotrwałym oddziaływaniem niekorzystnych warunków zewnętrznych, wymaga jak najszybszego przystąpienia do robót naprawczych, które poprzedzone muszą być wykonaniem dokumentacji technicznej
– prezydent zapowiedział wystąpienie z wnioskiem do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wydanie opinii co do dalszego sposobu użytkowania obiektu.
Stan techniczny murów stale się pogarsza
– stwierdza radny Sarzyński w nowej interpelacji na temat reliktów przy ul. Gołębiej i Starowałowej. Pyta też, czy została opracowana i uzgodniona z konserwatorem zabytków dokumentacja techniczna remontu obu odcinków muru, jaki jest szacunkowy koszt i kiedy zadanie zostanie zrealizowane.
W odpowiedzi zastępca prezydenta Głogowa Piotr Poznański zapewnia, że służby miejskie kontrolują stan techniczny murów i na bieżąco prowadzone są drobne prace przy ich zabezpieczeniu przed dalszą degradacją lub eliminowaniem zagrożenia bezpieczeństwa.
Przy tematach wymagających programu prac konserwatorskich, zlecane jest przygotowanie projektów technicznych, wymagających akceptacji organów kompetentnych do wydawania stosownych decyzji
– jak podaje, w zeszłym roku, po uzyskaniu pozytywnej opinii konserwatora zabytków, dokonano naprawy części muru przy ul. Starowałowej i placu Solnym. Na odcinku 7,6 m. wymieniono sześć warstw cegieł.
Aktualnie jesteśmy w posiadaniu projektu budowlanego dotyczącego rozbiórki schodów i balustrady przy murze miejskim, biegnącym wzdłuż ul. Gołębiej. Długość odcinka murów objętego opracowaniem wynosi 40,10 m. W celu rozbiórki schodów wraz z balustradą oraz zabezpieczenia i ekspozycji fragmentu muru wraz z basztą, zaprojektowane jest wykonanie szeregu czynności, których wartość oscylować będzie w granicach 100 tys. zł
– podaje Piotr Poznański. Szczegóły, w tym termin wykonania, zapowiada po zakończeniu prac nad przyszłorocznym budżetem.
Stan techniczny schodów i balustrady nie pozwala na korzystanie z nich. Mamy na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców, którzy mimo zakazu wchodzą tam, by najczęściej spożywać alkohol. Miejsce to też niestety często służy za toaletę i śmietnik
– przypomina zastępca prezydenta.
(GH)
2 1
Rozbiorą do połowy i firma się wycofaz dalszych prac, jak to zrobili z przekopem koło mostu hack twu #TOLERANCJI
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myglogow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz