Dzień rozpoczęli od wspólnej modlitwy, a potem przeszli do radosnego świętowania.
[FOTORELACJANOWA]7047[/FOTORELACJANOWA]
W siedzibie PSONI zebrała się społeczność terapeutów, podopiecznych i ich rodzin, by w piknikowej atmosferze uczcić 45-lecie działalności Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Jubileusz 30-lecia obchodziły również Warsztaty Terapii Zajęciowej „Arka”.
Piknik był częścią dwudniowych obchodów Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. W środę świętowanie rozpoczęło się od odtańczenia poloneza na placu przy teatrze – symbolicznego tańca godności i obecności osób z niepełnosprawnością w przestrzeni publicznej. Dziś, podczas pikniku, nie zabrakło rozmów, wspomnień i poczucia wspólnoty.
— Ich uśmiech na twarzy jest dla nas radością, a ich szczęście i aktywność w społeczeństwie są dla nas szczególnie ważne — mówi Anna Wójcik, dyrektor WTZ „Arka”. Jak podkreśla, codzienna praca to nie tylko rehabilitacja zawodowa i społeczna, ale przede wszystkim budowanie relacji i poczucia wartości: — To osoby bardzo szczere, otwarte, uśmiechnięte. Dają nam energię do działania.
To właśnie wspólnota — tworzona przez terapeutów, rodziny i samych uczestników — jest jednym z najważniejszych elementów procesu rehabilitacyjnego. Piknik i otwarte drzwi WTZ to okazja, by pokazać społeczeństwu, że osoby z niepełnosprawnością są obecne, aktywne i potrzebne.
— Od lat tworzymy środowisko, w którym każdy zna każdego. Wspieramy się, integrujemy, wychodzimy do ludzi — mówi Jadwiga Paliga, przewodnicząca zarządu głogowskiego koła PSONI. — To też forma rehabilitacji – wspólnota, poczucie przynależności i bezpieczeństwa.
W czasie obchodów nie zabrakło także refleksji nad przyszłością PSONI. Stowarzyszenie od lat stara się o stworzenie miejsca, w którym osoby z niepełnosprawnością będą mogły mieszkać samodzielnie, ale z niezbędnym wsparciem. Marzeniem jest niewielki dom lub mieszkania wspomagane — jako alternatywa dla dużych instytucji.
— Starzejemy się, a nasze dorosłe dzieci potrzebują bezpiecznego miejsca na przyszłość. Chcemy, by zostały w swoim środowisku, wśród znajomych twarzy — dodaje Jadwiga Paliga.
Dzisiejsze święto to nie tylko jubileusz, ale i żywy dowód na to, że budowanie zrozumienia dla inności, dla świata osób z niepełnosprawnością intelektualną, jest jak najbardziej możliwe.
KD
[ZT]168810[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz