To zadanie, którego wartość wielokrotnie przekracza roczny budżet gminy Kotla. Dzięki ogromnemu dofinansowaniu rusza właśnie budowa infrastruktury wodno-kanalizacyjnej dla przyszłej strefy przemysłowej. Inwestycja ma zmienić gospodarcze oblicze dwóch gmin wiejskich – Kotli i Głogowa.
::photoreport{"type":"see-button","item":"10157"}
Symboliczne wbicie łopaty odbyło się dziś w pobliżu Chociemyśli, przy dawnym przejeździe kolejowym. To właśnie tam oficjalnie zainaugurowano realizację największego przedsięwzięcia w historii gminy Kotla.
– Dziś dokonujemy symbolicznego wbicia łopaty jako rozpoczęcia naszej gigantycznej inwestycji. To największe zadanie realizowane w historii gminy Kotla, dotyczące uzbrojenia strefy przemysłowej w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną. Ostatnie dwa lata były okresem ciężkiej pracy nad dokumentacją projektową oraz uzyskaniem wszystkich niezbędnych zgód i pozwoleń. Dziś mamy prawomocne pozwolenie na budowę i rozpoczynamy roboty budowlane – powiedziała Kamila Sychocka-Szperlik, wójt gminy Kotla.
W ramach przedsięwzięcia powstaną nowe ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, sieć kanalizacyjna i wodociągowa prowadząca do granic strefy przemysłowej, a także nowa oczyszczalnia ścieków dla miejscowości Kotla. Wartość kontraktu wynosi blisko 140 mln zł, a aż 98 proc. kosztów pokryje dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład.
Zdaniem głogowskiego posła KO a wcześniej wójta gminy Kotla, inwestycja będzie miała znaczenie nie tylko dla mieszkańców gminy Kotla, ale dla całego regionu.
– To olbrzymia inwestycja i olbrzymie środki. Powstanie nowoczesna oczyszczalnia ścieków i nowe ujęcie wody, ale równie ważne jest uzbrojenie terenów inwestycyjnych na terenie gmin Kotla i Głogów. Kilka lat temu tym obszarem zainteresowany był duży zagraniczny inwestor. Dziś prowadzone są rozmowy z KGHM oraz na szczeblu rządowym dotyczące przyszłości tych terenów. Musimy być gotowi, by duzi inwestorzy mogli wejść na ten obszar – powiedział Łukasz Horbatowski, poseł na Sejm RP.
Parlamentarzysta podkreślił również, że zakończył się już długi etap przygotowań administracyjnych.
::addons{"type":"youtube","url":"https://youtu.be/VmkmRmiWzOQ"}
Za realizację przedsięwzięcia odpowiada konsorcjum firm NDI Energy Sp. z o.o., NDI S.A. oraz WUPRINŻ S.A. Funkcję inżyniera kontraktu pełni Sweco Polska Sp. z o.o.. Prace mają zakończyć się w ciągu niespełna dwóch lat.
– Mamy trzy główne zakresy inwestycji. WUPRINŻ będzie odpowiadał za budowę stacji uzdatniania wody oraz sieci przesyłowych, natomiast NDI Energy wybuduje oczyszczalnię ścieków. Termin realizacji jest krótki, ale realny. Większość robót będziemy wykonywać metodą bezwykopową, dlatego utrudnienia dla mieszkańców mają być ograniczone. W ramach zadania przełączymy również wszystkich odbiorców na zdalny odczyt liczników, dlatego odwiedzimy praktycznie każde gospodarstwo domowe – powiedział Sławomir Raniszewski, prezes zarządu WUPRINŻ S.A.
Budowa infrastruktury wodno-kanalizacyjnej ma stworzyć podstawy do rozwoju strefy przemysłowej na pograniczu gmin Kotla i Głogów. Samorządowcy liczą, że uzbrojenie terenów pozwoli w przyszłości przyciągnąć nowych inwestorów i przyspieszy rozwój gospodarczy całej aglomeracji głogowskiej.
::addons{"type":"facebook-encouragement"}
xxx20:47, 22.06.2026
budujcie, budujcie !!
brawo za zaangażowanie,
Gmina czeka na skanalizowanie. :D
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myglogow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Głogów sprzeda działkę za 134 zł
Już poszło w Polskę że w Głogowie,prezydent sprzedał działkę za 200 zł.A to ciekawe
Robotnik
21:25, 2026-06-22
Podwyżki, kwiaty i czerwona kartka dla starosty
Podwyżki,człowieku ogarnij się i do roboty a jak się na niczym nie znasz to do teatru
Szpital
21:15, 2026-06-22
Wbili łopatę pod inwestycję za 140 milionów
budujcie, budujcie !! brawo za zaangażowanie, Gmina czeka na skanalizowanie. :D
xxx
20:47, 2026-06-22
To oni dbają o czystość Głogowa
To GPK ma dbać o pani pomnik i wokół niego żart i to dosyć dobry a w mieszkanku kurzy nie ma potrzeby pościągać i pajeczynek w piwnicy 🤣🤣🤣🤣🤣
[email protected]
20:40, 2026-06-22