Zamknij

Duma, prestiż i sława

12:16, 29.09.2021 Jakub Grzywaczyk Aktualizacja: 12:18, 29.09.2021
Skomentuj

Rewitalizacja zabytkowej stodoły i obory w Jerzmanowej na świetlicę i kręgielnię nagrodzona tytułem Modernizacja Roku 2020.

Gmina Jerzmanowa jako inwestor, firma Budrem jako wykonawca i Ruka Projekt jako projektant - odebrały główną nagrodę w XXV Ogólnopolskim Konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI w. w kategorii Obiekty zabytkowe, za "Rewitalizację budynków stodoły i obory na świetlicę wiejską i kręgielnię w zespole pałacowo-parkowym w Jerzmanowej". To największa inwestycja w historii gminy i pierwsza nagroda tej rangi. - To ogromna satysfakcja i radość - mówi wójt Lesław Golba.

Historia dla przyszłości
Uroczysta gala konkursu miała miejsce w środę w Zamku Królewskim w Warszawie (22.09.). - Duma, prestiż, sława - to słowa przypisane tej nagrodzie. Dziękuję swoim pracownikom i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowani byli w realizację tego trudnego zadania i przyczynili się do zdobycia tej prestiżowej nagrody! Jesteśmy najlepsi w Polsce jako gmina inwestująca w zabytki - tymi słowami po otrzymaniu nagrody podzielił się radością na swoim Facebooku wójt Lesław Golba. Jury konkursu organizowanego przez

Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego doceniło pasję grupy entuzjastów, którzy zapragnęli ocalić zabytek i przywrócić go mieszkańcom gminy. - Odważny pomysł skutecznie zrealizowany, a już same elewacje budynku, które witają odwiedzających, robią niezapomniane wrażenie. Kunsztowne połączenia fragmentów murów ceglanych i kamiennych, metalowe elementy konstrukcyjne, stare drewniane belki i krokwie, swoją obecnością i wyglądem dają poczucie obcowania z prawdziwą historią - czytamy w opisie nagrodzonej inwestycji gminy Jerzmanowa. Ogólnopolskie Czasopismo Budowlane Rom Dom zwraca też uwagę na odrestaurowanie liczącej blisko 150 lat konstrukcji więźby dachowej w części starej obory zamienionej na kręgielnię. Podkreślono, że wykonanie tak złożonego zadania nie byłoby możliwe bez owocnej współpracy osób realizujących przedsięwzięcie. - Nieocenione okazały się umiejętności projektantów, głównego wykonawcy i jego wszystkich podwykonawców - czytamy w katalogu pokonkursowym. Zacytowano wójta Lesława Golbę: - Nie robimy tych inwestycji dla siebie tu i teraz - robimy je dla przyszłych pokoleń, dla naszych dzieci i wnuków - z przesłaniem, że niemi świadkowie upływającego czasu muszą przetrwać kolejne kilkaset lat, aby przyszłe pokolenia mogły uczyć się praktycznego rozumienia historii.

Podwójne wydarzenie
Odbudowany zabytek w Jerzmanowej otrzymał nazwę "Stodoła Kultury", która łączy historię z nowym przeznaczeniem. Przebudowa walącej się stodoły i obory na nowoczesny obiekt trwała ponad 2 lata. Gmina zdobyła blisko 5 mln zł dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Adaptacja obiektu na świetlicę wiejską i kręgielnię to przedsięwzięcie, które wymagało ogromu determinacji i zaangażowania. W efekcie w gminie przybył wymarzony budynek, z ciekawą przeszłością i inspirującym wnętrzem. Oficjalne otwarcie podczas dożynek gminnych (28.08.) było podwójnie uroczystym wydarzeniem. W tej historycznej chwili wzięło udział wielu znamienitych gości i wielu usłyszało podziękowania. - Gdybyśmy przed czterema laty nie przystąpili do tego zadania, to dziś ten obiekt byłby już w totalnej ruinie, a to miejsce byłoby niedostępne, tylko by straszyło. Tego typu inwestycje są kosztowne, ale jedno wiem - to są inwestycje na pokolenia, to coś, co zostaje po nas i będzie służyło mieszkańcom - mówił

wójt Lesław Golba. Do przecięcia wstęgi zaprosił wykonawcę - wiceprezesa firmy Budrem Tomasza Kalinowskiego, zastępcę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Katarzynę Dziurę oraz Tymoteusza Myrdę - członka zarządu województwa dolnośląskiego. Nowy obiekt przekazano w administrowanie Gminnemu Centrum Kultury w Jerzmanowej. Z okazji otwarcia gmina wydała katalog ilustrujący przemianę tego budynku. Po otwarciu goście z uznaniem zwiedzali świetlicę i kręgielnię. - O wszystkim tu pomyślano, bo są atrakcje dla dzieci i dla dorosłych, a na pewno będzie się tutaj przyjemnie spędzało czas - mieszkańcy gminy zapowiadali, że będą tu przychodzić z dziećmi na kręgle.

Już gramy!
Od miesiąca Stodoła Kultury służy mieszkańcom gminy i okolic. A to przecież nie tylko uratowany zabytek do podziwiania po spektakularnej odbudowie, ale też obiekt użyteczności mieszczący wyjątkowe atrakcje. Świetlica działa pełną parą. Codziennie coś się dzieje, są tu różnorodne zajęcia dla każdego, od najmłodszych dzieci po dorosłych. Udział jest bezpłatny - można przyjść i korzystać (więcej informacji w zakładce WARSZTATY na stronie www.gckjerzmanowa.pl). Kręgielnia jest oblegana. Do dyspozycji mieszkańców są cztery profesjonalne tory bowlingowe, po dwa tory dla dorosłych i dla dzieci, obsługiwane przez multimedialny system liczenia punktów, z system sznurkowym. Tory, ściany i kręgle mają oświetlenie cyfrowo-ledowe. Są też piłkarzyki i cymbergaj. Wszyscy, którzy już odwiedzili kręgielnię w Jerzmanowej, mogli się przekonać, że jest to idealne miejsce na spotkania z przyjaciółmi lub imprezy integracyjne w zorganizowanych grupach. Gra w kręgle to bez wątpienia rozrywka dla każdego, grają całe rodziny. Zabawa i radość rywalizacji na najwyższym poziomie gwarantowana. I gramy!

Wójt gminy Jerzmanowa Lesław Golba
Ogromna satysfakcja i radość, tym większa, że nagroda dotyczy trudnego zadania inwestycyjnego wykonanego na zabytku. Zdecydowanie łatwiej jest realizować nowe budowy i dodatkowo nie objęte ochroną konserwatorską. Myślę, że tą główną nagrodą zostaliśmy nagrodzeni i docenieni przede wszystkim za wyjątkowy pomysł. Pomysł polegający z jednej strony na uratowaniu popadających w ruinę starych budynków stodoły i obory znajdujących się w centrum wsi, a z drugiej strony na przeznaczeniu ich na cele publiczne. Chodzi o integrację i aktywizację mieszkańców poprzez spotkania i zajęcia świetlicowe oraz spędzanie czasu w sposób nowoczesny na sportowo i rekreacyjnie na kręgielni. Możemy być wszyscy dumni, że stworzyliśmy jako samorząd coś wyjątkowego na skalę całej Polski. Powstało piękne, rzadko spotykane miejsce dla mieszkańców i nie tylko, które wierzę, że będzie chętnie i licznie odwiedzane. Korzystając z okazji pragnę serdecznie podziękować swoim pracownikom za zaangażowanie w procesie starania się o dofinansowanie tego zadania i przy realizacji inwestycji. Dziękuję też radnym za wsparcie legislacyjne przy podejmowanych decyzjach. Dziękuję wykonawcy i projektantom, którzy stanęli na wysokości zadania.

(Jakub Grzywaczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%