Przed nami III Festiwal Piosenki Poetyckiej – tym razem w parku pałacowym.
Znów będzie lirycznie, znów będzie nastrojowo. III Festiwal Piosenki Poetyckiej KOPORA po raz pierwszy odbędzie się w nowej, wyjątkowej lokalizacji – na terenie zabytkowego pałacu Rechenbergerów. To dwa dni muzyki, spotkań z poezją i piosenką. W najbliższy weekend (23/24.05.) - zaczynają już dzisiaj!
– W tym roku zmieniamy lokalizację – mówi Krzysztof Kliber, współorganizator festiwalu. – Przenosimy się do parku miejskiego przy pałacu w Sławie. Wcześniej przez dwa lata byliśmy w Radzyniu, na terenie ośrodka Wratislavia. Ta zmiana to krok w stronę rozwoju i jeszcze większego klimatu – dodaje.
W piątek (23.05.) od godz. 11 rozpoczną się przesłuchania konkursowe. Spośród 26 zgłoszeń, które wpłynęły m.in. z Gniezna, Sosnowca, Kielc czy Głogowa i Lubina, organizatorzy wybrali 14 wykonawców. Oni zaprezentują się na scenie. To nie tylko walka o miejsca na podium i wyróżnienia przyznawane przez jury – na uczestników czekają również nominacje do prestiżowych wydarzeń: Giełdy Piosenki w Szklarskiej Porębie, Radiowej Danielki czy Przeglądu Piosenki Turystycznej i Żeglarskiej w Żaganiu. – Promujemy twórczość autorską – podkreśla Kliber.
– Zależy nam na piosenkach pisanych od serca, nie na coverach. Laureaci festiwalu, którzy bardzo często zdobywają nagrody na renomowanych ogólnopolskich przeglądach i festiwalach – zauważa, że może może nie są tak znani jak Turnau czy Sanah, ale reprezentują bardzo wysoki poziom.
Wieczorne koncerty w piątek rozpoczną się o godz. 17. Na początek niezwykły koncert podopiecznych fundacji AUTENTICON - Dominiki Jabłońskiej, Maksymiliana Wasilewskiego oraz Eryka Skrzypka. Usłyszymy też Zespół Muzyczny Las, a także legendarny Czerwony Tulipan oraz Roberta Kasprzyckiego z zespołem. Wieczór zakończy się wspólnym graniem przy ognisku – bez sceny, bez barier, po prostu razem.
Z kolei w sobotę (24.05.) o godz. 16 fundacja „Ze sztuką na tak” zaprezentuje spektakl dla dzieci „Jak rybka Hela ratuje pszczoły”, a o godz. 17.30 na plaży pojawi się Teatr Terminus A Quo z widowiskiem plenerowym. Wieczorne koncerty otworzy zespół Atawizm, a kulminacją dnia będą występy zespołu „U Studni” oraz Antoniny Krzysztoń z zespołem. Przed nimi na scenie pojawi się zwycięzca festiwalu – ogłoszenie wyników i koncert laureata zaplanowano na godz. 18.30. W ramach wydarzenia wystąpi także trójka podopiecznych Fundacji Autentico – osoby z niepełnosprawnościami, które tworzą i śpiewają autorskie utwory. To ważny i wzruszający element festiwalu, który pokazuje, jak szeroko rozumiana jest tu poetycka wrażliwość.
– Pomysł na festiwal zrodził się w trzech głowach – mówi z uśmiechem Kliber. – Połączyła nas pasja do muzyki, poezji i orkiestry. Powołaliśmy stowarzyszenie i tak to się zaczęło. To projekt, który ciągle się rozwija. I który – mamy nadzieję – na stałe wpisze się w kulturalną mapę nie tylko Sławy, ale całego regionu – dodaje. Czy frekwencja dopisze? Pierwsza edycja przyciągnęła aż pięć tysięcy osób.
– W tym roku spodziewamy się podobnego zainteresowania – dodaje Kliber. – Zapraszamy wszystkich, którzy kochają muzykę z treścią, teksty, które mają znaczenie, i dźwięki, które zostają w sercu na długo – zapewnia Kliber. To nie będzie popularna radiowa muzyka, ale taka, która też szybko wpada w ucho. A co najważniejsze – niesie ze sobą jakiś przekaz.
(MK)
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz