11 lipca 1943, 79 lat temu, wypadał w niedzielę. Dla 99 wsi Wołynia, w których żyli Polacy, ta niedziela była "krwawa". Te wsie zaatakowały oddziały UPA. W całym lipcu 1943 roku celem napadów stało się 520 wsi i osad, zamordowanych zostało około 10-11 tysięcy Polaków.
A początek zbrodni wołyńsko-galicyjskiej miał miejsce w nocy z 8 na 9 lutego 1943 r. w Parośli w pow. Sarny na Wołyniu. Wtedy sotnia UPA Hryhorija Perehijniaka "Dowbeszki-Korobki" dokonała masakry na ok. 150 do ok. 170 polskich mieszkańcach, w tym dzieciach i niemowlętach. Głogowski Wehikuł Czasu przypominał już i w dalszym ciągu poleca książkę wspomnieniową Honorowego Obywatela Głogowa Antoniego Przybysza - "Wspomnienia z umęczonego Wołynia: 1939-1943", który przybliżył tragedię Parośli i innych miejscowości. Wehikuł pisał również o książce głogowianki Sandry Błażejewskiej, "Wołyń 1943 Antypolska akcja OUN-UPA w województwie wołyńskim".
Świadkowie tej potwornej zbrodni, ci którzy przeżyli, trafili też na Ziemię Głogowską. Starali się normalnie żyć - uprawiać ziemię, pracować w mieście, uczyć....Po roku 1989 ci, którzy doświadczyli i pamiętali, składali zeznania przed prokuratorami. Na przykład świadkowie pacyfikacji w Hucie Pieniackiej, miejscowości leżącej w pow. Brody w woj. Tarnopol. Tam schronienie znalazło również wielu przybyszy z Wołynia. I doświadczyło wielkiej pacyfikacji wsi w trakcie której zginęło kilkaset osób. W trakcie prac śledczych okazało się, że na terenie ziemi głogowskiej znaleziono 16 świadków tego zdarzenia. Wśród wielu ekspatriantów i ocalonych znaleźli się późniejsi mieszkańcy Głogowa i okolicznych wsi. Na zdjęciu z ok. 1964 r. Anastazja Kuczyńska ze Smardzowa sprzedaje warzywa na głogowskim placu w jeden z dni targowych. Jak napisała do Wehikułu jej wnuczka - pani Anastazja pochodziła z Huty Stepańskiej na Wołyniu. (fot. Z. Kletowski).Z innego źródła wiemy, że w trakcie ucieczki z punktu oporu w Hucie Stepańskiej w lipcu 1943 roku została zamordowana Kuczyńska Michalina lat 70, znachorka "Babcia". Wehikuł poleca przywołane wyżej książki, film "Wołyń" i inne, dostępne choćby w Internecie materiały.
Na Brzostowskim cmentarzu przed laty odsłonięto pomnik "w hołdzie i pamięci Polakom pomordowanym w południowo-wschodnich województwach Rzeczypospolitej Polskiej ..."
RED
źródło: Głogowski Wehikuł Czasu
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz