Plac Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego i budowa kościoła.
Kiedy na przełomie lat 60. i 70. XX wieku z Ojcem i kolegami oglądaliśmy upubliczniony plan budowy nowego osiedla mieszkaniowego najbardziej interesowało nas, ze przecięta zostanie dróżka do Paulinowa, którą chodziliśmy w lecie na glinianki. Ale po chwili ktoś nam zwrócił uwagę na puste miejsce, plac w środku osiedla. Coś tam było napisane. Tata powiedział tu będzie kościół. I dekadę później zaczął wyrastać pośród bloków „Kopernika”.
15 czerwca 1985, Miejska Rada Narodowa w Głogowie podjęła uchwałę o nadaniu nazwy Plac Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego terenom wokół budowanego od 1981 roku, kościoła. Z wnioskiem wystąpili mieszkańcy osiedla w styczniu 1985. Nazwę placu ogłoszono wiernym w trakcie uroczystości poświęcenia plebanii, salek katechetycznych, tabernakulum i konsekracji dzwonów. Mszę celebrował biskup ordynariusz gorzowski, Wilhelm Pluta.
Stefan kardynał Wyszyński, powszechnie uznawany za Prymasa Tysiąclecia, w latach 1948 – 1981 był arcybiskupem gnieźnieńsko-warszawskim, prymasem Polski i przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.
Wiesław Maciuszczak (Wehikuł Czasu).
Zajrzyj również: https://tzglogow.pl/wehikul/
(fot. K. Borecki)
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz