Rozwój działalności jezuitów, sprowadzonych do Głogowa pod koniec XVI wieku spowodował, że cesarz Ferdynand II dofinansował i zezwolił na założenie w mieście kolegium i gimnazjum pod opieką zakonników.
Potrzebny stał się w również internat dla uczniów uczęszczających do szkoły jezuickiej. Pierwszy konwikt w mieście rozpoczął działalność w 1662 roku, w jednym z budynków przy Rynku. Obok uczniów, zamieszkiwali w nim również muzycy kościelni, oraz różni stypendziści. W 1693 roku placówka doczekała się statutu, który zobowiązywał wszystkich jej mieszkańców do 6-letniej nauki. Z biegiem czasu stary konwikt przestał odpowiadać zmieniającym się wymaganiom, stąd na początku XX wieku powstała myśl zbudowania nowego domu dla uczącej się młodzieży.
Nowy budynek umiejscowiono przy Promenadestrasse 15 (dziś ul. Daszyńskiego). Inicjatorem budowy był ordynariusz wrocławski Georg von Kopp, którego kardynalski herb umieszczono nad wejściem głównym po zakończeniu prac. Budowę rozpoczęto w maju 1905 roku, zakładając datę jej ukończenia na 15 marca 1906 roku. Co ważne – termin ten został dotrzymany. Budynek zaprojektował architekt von Carlowitz. Po ukończeniu prac, budynek posiadał 2 piętra, na których było łącznie 100 pokoi sypialnych, kaplica domowa, duży refektarz, osobna szatnia dla uczniów, pomieszczenia gospodarcze oraz biblioteka z czytelnią. Tuż za nim znajdował się duży ogród oraz plac zabaw. Przed budynkiem od strony głównego wejścia znajdowały się dwie figury z piaskowca: św. Tomasza z Akwinu i św. Alojzego.
Zarząd nad budynkiem powierzono siostrom elżbietankom, które pracowały na rzecz powołań kapłańskich oraz opiekowały się chorymi uczniami. Przed wybuchem II wojny światowej w konwikcie przebywało 75 chłopców, a liczba ta wzrosła do ok. 100 w trakcie samego konfliktu. Po ataku Niemiec na ZSRR w 1941 roku, w budynku powstał lazaret, prowadzony przez siostry elżbietanki. W marcu 1945 roku gmach spłonął.
Po odbudowie służył jako pierwsza w ówczesnym województwie zielonogórskim tzw. „Tysiąclatka” – Szkoła Podstawowa nr 3. W księdze pamiątkowej czytamy: „Ten piękny trwały pomnik powstał w Głogowie ze świadczeń i ofiarnego wysiłku szeregowców, podoficerów i oficerów Śląskiego Okręgu Wojskowego i przybrał miano szkoły imienia Drugiej Armii Polskiej. Dzieciom głogowskim oddali go 24 lipca 1960 roku żołnierze Ludowego Wojska Polskiego.” W 1988 roku, „Trójka” została przeniesiona do nowo wybudowanego kompleksu na os. Piastów Śląskich, a w budynku uruchomiono Liceum Ogólnokształcące nr II im. Mikołaja Kopernika.
Dariusz Andrzej Czaja
0 0
oj jak to bylo z ta budowa drugiego ogolniaka ci co mieszkali od poczatku w Glogowie maja inna wiedze