Historia parafii pw. św. Klemensa.
Pod koniec 1926 roku wraz z rozbudową Głogowa w kierunku południowo-zachodnim, władze kościelne podjęły decyzję o tym, aby Zgromadzenie Redemptorystów utworzyło w mieście swoją świątynię. Prawie cały następny rok załatwiono niełatwe formalności, związane z nabyciem działki pod budowę. Po zakupie 1,29 ha ziemi od rodziny Schultzów z Brzostowa cały 1928 rok trwała budowa kościoła i klasztoru dla Redemptorystów, którzy przybyli do Głogowa już pod koniec 1924 roku. Pierwsze miesiące zamieszkiwali w przytułku należącym do parafii kolegiackiej.
W czerwcu 1928 roku wmurowano kamień węgielny pod budowę ośrodka, a już w grudniu cały kompleks został poświęcony przez abpa wrocławskiego – Kard. Adolfa Bertrama. Projekt całości, w tym prostego i funkcjonalnego kościoła, wykonał architekt miejski Paul Michael, który wraz ze swoim bratem Alfredem prowadził budowę. Świątynia długa na 27 m. i szeroka na 15 m. musiała mieć niskie wieże ze względu na nakazy ze strony stacjonującego w pobliskich koszarach wojska.
W swoich początkach był to kościół klasztorny bo redemptoryści nie prowadzili parafii. W maju 1939 roku część z nich powołano do służby wojskowej, a w latach 1940-1943 klasztor służył jako Dom Dziecka. W marcu 1945 roku kompleks spłonął, ocalała jedyna jedna kaplica. Pozostających tam jeszcze Ojców wysiedlono. W lipcu, tuż po zakończeniu działań wojennych, Ojcowie powrócili na miejsce, od razu rozpoczynając proces odbudowy, który trwał do 1950 roku. Początkowo wywieziono gruz i odbudowano wieże. Odremontowano też piwnice, w których urządzono kaplicę dla 150 wiernych.
Redemptoryści objęli opieką duszpasterską nielicznych mieszkańców Głogowa oraz pobliskich miejscowości: Nielubi, Jakubowa, Białołęki i in. Obsługiwali również głogowski szpital. W połowie 1946 roku do Głogowa przybył pierwszy polski redemptorysta O. Edmund Zieliński, którego kilka miesięcy później zastąpił O. Stanisław Grela. Świątynia pełniąca do tej pory rolę kościoła pomocniczego, 26 października 1958 roku; na mocy dekretu ks. bpa Bolesława Kominka; została kościołem parafialnym pw. św. Klemensa Marii Hofbauera (Dworzaka).
W latach 1968-1984 kościół otrzymał nowy wystrój dostosowany do wymogów posoborowej liturgii, zaprojektowany przez arch. Inż. Tadeusza Foltyna. Natomiast w latach 1987-1996 trwała budowa nowego klasztoru. Już w XXI wieku, w 2002 roku zaadaptowane zostały pomieszczenia dla powstającego Centrum Młodzieżowego formacji duchowej, a 5 lat później otwarto świetlicę socjoterapeutyczną. W czerwcu 2018 roku parafia obchodziła 60-lecie istnienia.
Dariusz Andrzej Czaja
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz