Zamknij

Budynek po poczcie na Starym Mieście

19:55, 18.05.2025
Skomentuj

Wraz z rozbudową miasta w kierunku wschodnim w drugiej połowie XIX wieku, powstała cała nowa dzielnica Wilhelmplatz (dzisiejszy Plac Gen. Umińskiego).

Rozbudowa spowodowana była ciasnotą Głogowa, stąd decyzja władz miejskich (za podstawie ustawy Rzeszy z maja 1873 r.) o wykupieniu ziemi pod zabudowę nowych kamienic. Dzięki temu powstało kilka ciekawych budynków, z których do dziś przetrwał budynek poczty, stojący na rogu ulic Piotra Skargi i Piaskowej. Wówczas Poczta zarezerwowała dla siebie jedną działkę, na której wybudowała uruchomiony 1 maja 1892 r. nowy urząd.

Nowoczesny gmach urzędu pocztowego spełniał swoją rolę do marca 1945 r., kiedy to podczas oblężenia miasta spłonął dach oraz wieże w dwóch narożnikach.

Po zakończeniu działań wojennych budynek jako jedyny przy Wilhelmplatz nie został rozebrany. Doczekał się nawet odbudowy w 1954 r., co bardzo szybko stworzyło pewien paradoks. Ze względu na zniszczenia głogowskiej starówki, urząd pocztowy znajdował się w sporej odległości od zamieszkałych osiedli. Dlatego już w 1964 r. we wschodnim skrzydle budynku dworca PKP otwarto kolejną placówkę – funkcjonującą zresztą do dziś.

Budynek poczty to dwukondygnacyjny gmach z cegły, kryty dachem dwuspadowym (dachówka ceramiczna). Wyposażony w liczne dekoracje z piaskowca oraz z cegły glazurowanej. Zwieńczenie ryzalitu rozbudowane z rzeźbą końskiej głowy w części tympanonu. Podczas powojennej odbudowy zniknęły z dachu wszystkie lukarny dachowe. Wieża z hełmem z narożnika płd. - zach., została skrócona do poziomu krawędzi dachu. Natomiast drugi hełm – z wieży w narożniku płn. - wsch., przybrał formę prostego ostrosłupa o podstawie sześciokąta foremnego.

Urząd pocztowy przy ul. Piotra Skargi zamknięto w 1991 r. Wówczas firma „Polska Poczta, Telegraf i Telefon” podzieliła się na dwie instytucje: „Poczta Polska” oraz „Telekomunikacja Polska”. Budynek przekazany został na potrzeby tego drugiego przedsiębiorstwa. Pod koniec lat 90. doczekał się kapitalnego remontu, jednak dziś widać oznaki wieloletniego nieużytkowania.

Mimo, iż w wyniku zniszczeń wojennych budynek stracił ze swojej pierwotnej urody, to po odbudowie w dalszym ciągu jest jedną z pereł architektury Głogowa.

Do budynku przylega spory dziedziniec, otoczony ogrodzeniem, a który wypełniają budynki warsztatowe, południowa elewacja Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz parking. Na nim znajduje się wysoki stalowy maszt antenowy.

W 2014 r. ówczesne władze miejskie planowały jego wykup i uruchomienie w nim Parku Technologicznego dla lokalnych przedsiębiorców. Mówiło się też o tym, że budynek może stać się siedzibą władz Gminy Wiejskiej Głogów bądź akademikiem PWSZ. Obecnie jego właścicielem jest LSSE. Nastąpiła już wymiana stolarki drzwiowej i miejmy nadzieję, że to początek adaptacji budynku do jego nowej roli.

Dariusz Andrzej Czaja

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%