Zamknij

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Głogowie

19:00, 27.04.2025
Skomentuj

Pod wpływem wydarzeń politycznych w 1980 r. największą inwestycją Kościoła Katolickiego w Głogowie stała się budowa świątyni na powstającym osiedlu Kopernik.

Mimo początkowych problemów z uzyskaniem pozwolenia na budowę, we wrześniu 1980 r. Wojewoda Legnicki wydał zgodę na inwestycję, a miejscem lokalizacji wskazano niemal centrum osiedla, gdzie początkowo plan zagospodarowania przewidywał rezerwę terenu pod lokalizację obiektów sportowych i rekreacyjnych.

W październiku 1980 r. powołano Komitet Budowy Kościoła. Projektantami budowli byli poznańscy architekci Marian Fikus i Jerzy Gurawski. Ten ostatni określał świątynię jako „fantom kościołów Polski południowo-wschodniej i język symboli, czytelny dla ludności wywodzącej się z terenów osiadłej w nowym miejscu i pracującej pod ziemią”. Natomiast mieszkańcy osiedla; społecznie pracujący przy wznoszeniu świątyni; nazwali ją „pomnikiem i symbolem „Sierpnia 80”. Podczas pielgrzymki Jana Pawła II do kraju w 1983 r., wierni z parafii ofiarowali Ojcu Świętemu we Wrocławiu dar w postaci wykonanej z blachy miedzianej makiety budowanego kościoła.

Pracę początkowo nadzorował ks. Henryk Zając, a od 1981 r. ks. Ryszard Dobrołowicz. Główna budowa kościoła prowadzona była w latach 1981-1986, z czego stan surowy osiągnięto już w 1984 r. W późniejszych latach prowadzono prace wykończeniowe oraz prace nad zagospodarowaniem placu przylegającego do kościoła. Ciekawym rozwiązaniem architektonicznym zastosowanym w tej świątyni są niskie podcienie przykryte jednospadowym dachem, od strony parku – tzw. soboty. Stosowane były przeważnie w kościołach drewnianych południowo-wschodnich regionów Polski i miały za zadanie ochronę podwaliny budowli przed zamakaniem od wód opadowych. Soboty nawiązują do dawnej praktyki wiernych, którzy przybywali na nabożeństwa niedzielne, często ze znacznych odległości dzień wcześniej, oczekując do rana wokół kościoła – chroniły one ludzi przed złymi warunkami atmosferycznymi.

W lutym 1988 r. biskup Józef Michalik, erygował nowopowstałą parafię – p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Powierzchnia kościoła wraz z kaplicą wynosi 2600 m2, a łączna powierzchnia całego kompleksu wynosi 4410 m2. Świątynia znajduje się w centrum osiedla, osłaniana wokół m.in. placem im. Prymasa Polski Kardynała Wyszyńskiego (nazwanym tak przez Miejską Radę Narodową w 1985 r.), parkiem, parkingiem oraz głównymi drogami osiedlowymi, prowadzącymi do wielorodzinnych budynków. Warto odnotować, że autorzy projektu świątyni otrzymali w 1987 r., nagrodę honorową Stowarzyszenia Architektów Polskich za wybitne dzieło architektury.
Dariusz Andrzej Czaja

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%