Zamknij

Głogowianie tłumnie odwiedzili ruiny kościoła św. Mikołaja [FOTO]

18:00, 04.05.2025 Aktualizacja: 18:03, 04.05.2025
Skomentuj Mateusz Komperda Mateusz Komperda
Kończy się długi majowy weekend w Głogowie - historyczną wycieczką po ruinach kościoła św. Mikołaja.

I jak się okazuje chętnych, by dziś (4.05.) pojawić się w ruinach tego kościoła na Starym Mieście, nie brakowało. Przyszli i młodsi, i starsi - całe rodziny. Można było nie tylko zobaczyć ten kościół od środka, który otwierany jest dla mieszkańców tylko kilka razy w roku. A także usłyszeć historię tej świątyni.

[FOTORELACJANOWA]7014[/FOTORELACJANOWA]


Historia kościoła p.w. Św. Mikołaja w Głogowie

Była to najważniejsza świątynia dla mieszkańców lewobrzeżnego Głogowa już od początku jej powstania.

Z przeprowadzonych we wnętrzu badań archeologicznych wynika, że kościół wybudowano jeszcze w latach 30 - 40 XIII wieku, jako romańską bazylikę. Po wielkim pożarze miasta w 1291 roku kościół odbudowano, jednak już w stylu gotyckim, jako trójnawową bazylikę.

W 1332 roku zamożni mieszczanie postanowili powołać przy farze nową szkołę, niezależną od istniejącej już kolegiackiej.

Kościół był świadkiem starć na tle religijnym w 1581 roku, kiedy to protestanci przejęli farę. Ostatecznie sprawa własności świątyni została rozwiązana dopiero w trakcie wojny 30-letniej, kiedy to dragoni Lichtensteina siłą wypędzili protestantów z fary. Ta wojna doprowadziła zresztą do poważnych zniszczeń świątyni. Po jej zakończeniu nastąpił okres długotrwałej odbudowy, który przeciągał się aż do 1677 roku. Powstała wówczas w jej wnętrzu kaplica loretańska, czyli święty domek, w którym jak legenda niesie mieszkała Maryja z Jezusem. Kolejnego zniszczenia kościół doświadczył w 1758 r. podczas wojen śląskich. W ruinach przez pewien czas mieścił się wojskowy magazyn mąki i soli. 

Później kościół był jedynie remontowany na bieżąco. Ostatnie takie prace przeprowadzono w latach 30-tych XX wieku. II wojna światowa przyniosła największe jak dotąd zniszczenie kościoła. Do dnia dzisiejszego fara stoi w ruinie.

Z dawnego wyposażenia kościoła niewiele ocalało. W głogowskim muzeum znajduje się romańska płyta z wyrytym na niej krzyżem, odkryta podczas prac archeologicznych oraz XIII wieczny tympanon znad bocznego wejścia. W latach 50 - tych zdemontowano i wywieziono większość płyt nagrobnych z kościoła. Niektóre po zabezpieczeniu trafiły do głogowskiego muzeum. Eksponowane są teraz w wieży zamkowej na wystawie elementów kamieniarki, pochodzących ze zniszczonych głogowskich świątyń.


Kościół św. Mikołaja w świetle badań archeologicznych

Badania archeologiczno-architektoniczne prowadzone w obrębie kościoła św. Mikołaja w 2004 i 2005 roku przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie, przyniosły wyjątkowo interesujące wyniki. Wykopy archeologiczne wykonane wewnątrz kościoła przyczyniły się do odsłonięcia starszych elementów architektury sakralnej założenia późnoromańskiego z 2 ćw. XIII wieku z prezbiterium i fragmentami naw bocznych: północnej - w formie półkolistej oraz południowej - wielobocznej z lizenami narożnymi.

Ponadto badania wykazały, że do reliktów XIII-wiecznych w latach 1291-1309 dostawiono mury prezbiterium wczesnogotyckiego i zakrystii z jego południowej strony. Zbudowano je na solidnych, kamiennych ławach fundamentowych, a mury wzniesiono z cegieł w wątku jednowozówkowym. 

W obrębie prezbiterium kościoła gotyckiego oraz w kaplicach zarejestrowano pozostałości komór grobowych i grobów, wzniesionych zarówno w czasie funkcjonowania kościoła gotyckiego, jak i w okresie późniejszym.

Na zewnątrz kościoła po wschodniej stronie prezbiterium odkryto dobrze zachowane relikty partii fundamentowej XVII- i XVIII-wiecznej kaplicy Góry Oliwnej wraz z komorami grobowymi oraz podstawami ołtarzy, która w 1758 roku uległa zniszczeniu na skutek pożaru. 

W następstwie tego zniwelowane fundamenty zostały przykryte brukiem kamiennym i chodnikiem ułożonym z płyt bazaltowych. Również w części wschodniej został odsłonięty bruk kamienny z wyjątkowo starannie wyprofilowanymi rynsztokami oraz prostokątnymi płytami bazaltowymi, które stanowiły swego rodzaju chodnik okalający kościół.


Odkryte elementy architektoniczne oraz materiał zabytkowy pozyskany w trakcie prac archeologicznych przedstawia bardzo dużą wartość historyczną.

Kościół p.w. św. Mikołaja był największą i najbardziej monumentalną budowlą na Starym Mieście w Głogowie. Obecnie cała budowla znajduje się w stanie ruiny na skutek zniszczeń wojennych oraz powojennego procesu destrukcji. Badania archeologiczno-architektoniczne podjęte w obrębie świątyni mają na celu jak największe jej rozpoznanie. W następnej kolejności podjęte zostaną starania związane z częściową odbudową kościoła tak, by docelowo jego wnętrze mogło spełniać funkcję ekspozycyjną. 

Historia kościoła św. Mikołaja, którą opublikowaliśmy na stronie myglogow.pl, pochodzi ze zbiorów TZG. Opracowali ją: dr Krzysztof Czapla, Waldemar Hass i Rafael Rokaszewicz.
(MK)
źródło (historia kościoła św. Mikołaja): TZG

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

LukLuk

0 0

Wielkie tłumy w ruinach,jak sobie poradziliście?

19:40, 04.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%