Zamknij

Wyjątkowe freski patronki górników w kościele pw. Bożego Ciała

08:06, 04.12.2020 Mateusz Komperda Aktualizacja: 08:06, 04.12.2020

Święta Barbara na malowidle freskowym w kościele pw. Bożego Ciała w Głogowie ukazana jest w długiej tunice i w płaszczu, z koroną na głowie. W jednej ręce trzyma wieże, w której była więziona, z trzema oknami symbolizującymi Trójcę Świętą, w drugiej palmę symbol męczeństwa.

Dlaczego to właśnie św. Barbara została patronką górników? - Otóż tradycja głosi, że gdy ojciec Barbary dowiedział się, że jego córka została chrześcijanką, porwał się na nią z mieczem. Dziewczyna zdołała wydostać się z wieży i pobiegła ku pobliskim skałom. Uciekając, modliła się gorąco o ratunek. Bóg wysłuchał jej prośby. Wśród skał Barbara natrafiła na podziemną pieczarę, w której znalazła schronienie - mówi ks. Stanisław Brasse, proboszcz parafii św. Mikołaja.

Dlatego dziś pomaga tym, którzy pracują pod ziemią. Do św. Barbary zwracali się liczni chrześcijanie, szczególnie narażeni na utratę zdrowia lub życia. Św. Stanisław Kostka wspominał, że to św. Barbara (którą bardzo czcił) przyniosła mu podczas jego choroby komunię świętą, gdy nie mógł do niego przybyć kapłan.
RED
źródło: Parafia św. Mikołaja

(Mateusz Komperda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%