Zamknij

Po latach wracają do naszego miasta: Fani rockowych brzmień mogą zacierać ręce

10:31, 29.05.2023 . Aktualizacja: 10:32, 29.05.2023
Skomentuj

Zespół „IRA” gościł już podczas Dni Głogowa. Było to dokładnie w 2011 r. Po 12 latach ponownie zagra podczas święta naszego miasta. Jedno jest pewne: sporo dawki świetnej rockowej muzyki zagwarantowane. Na tym koncercie po prostu trzeba być!

Zespół „IRA” ma bardzo bogatą historię. Początki sięgają 1987 r. Grupa powstała w Radomiu, a założycielem jest Kuba Płucisz, który później zaproponował współpracę Arturowi Gadowskiemu. Warto wiedzieć, że wokalista występował wcześniej w formacji „Landrynki dla Dziewczynki”. Próby były organizowane w domu kultury „Amfiteatr” w Radomiu. W pierwotnym składzie występowali również perkusista Wojciech Owczarek, basista Dariusz Grudzień i klawiszowiec Grzegorz Wawrzeńczyk. Muzycy debiutancką płytę wydali dwa lata później. Pierwszy ich krążek nie cieszył się tak dużym zainteresowaniem, jakby tego życzyli sobie członkowie grupy. Później na rynku pojawiły się albumy „Mój dom” oraz „1993 rok”, dzięki którym zespół stał się rozpoznawalny i cieszył sporym zainteresowaniem. Można powiedzieć, że nie zajęło im dużo czasu, aby wbić się do czołówki rockowych kapel. „IRA” wystąpiła na Przystanku Woodstock, Festiwalu Odjazdy oraz Festiwalu w Jarocinie. Z pewnością ważnym wydarzeniem był support Aerosmith – wystąpił w maju 1994 r. w Warszawie. W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych przyszedł czas na zmiany. Nie te kadrowe, ale muzyczne. 

Mocniejsze brzmienia

Można powiedzieć, że próba grania mocniejszych kawałków, które stylistyką były bliskie trash metalowi, nie była dobrym pomysłem. Słuchacze nie przyjęli zmiany zbyt dobrze. Rok później zespół próbował ratować się płytą „Ogrody”, która była łagodniejsza i brzmieniem bliska poprzednim wydanym płytom. Zawirowania przyniósł rok 1996, kiedy to z formacji postanowił odejść Kuba Płucisz. To była kwestia czasu, kiedy grupa ogłosi zawieszenie działalności. Zespół powrócił z przytupem pod koniec 2001 r. Nagrał cztery albumy studyjne oraz jeden koncertowy, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Został nagrany z okazji 15-lecia istnienia formacji. Później „IRA” tworzy dwa albumy: „Tu i teraz” i „Ogień”, każdy w odstępie dwóch lat. Warto wiedzieć, że w czasie całej działalności, w zespole doszło do kilku zmian personalnych. Na początku 2003 r. z formacji postanowił odejść Zbigniew Suski. Szeregi zasilili Sebastian Piekarek, Maciej Gładysz i Marcin Bracichowicz. 

Koncerty, koncerty, koncerty

W połowie 2005 r. odchodzą Sebastian Piekarek oraz Maciej Gładysz, a nowym członkiem zostaje Piotr Konca. W tym samym roku, w okresie wakacyjnym, w miejscowości Sława został zorganizowany kolejny zlot miłośników „IRY”, który zgromadził wielu fanów. 

W 2006 r. grupa zagrała mnóstwo koncertów, w tym wystąpiła podczas licznych wydarzeń m.in. podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy festiwalu „Union of Rock” w Węgorzewie. Natomiast 11 listopada muzycy wspólnie zaśpiewali z zespołem „Püdelsi” oraz „Kobranocką” podczas koncertu „Wolność nie jedno ma imię”, który został zorganizowany w Krakowie. Zespół nie zwalniał tempa. Koncertował i pracował nad nowym materiałem na płytę. Fani nie mogli doczekać się krążka, na który musieli jeszcze nieco poczekać. 

Powstają nowe hity

W końcu przyszedł 23 maja. Formacja nagrywa w Warszawie teledysk do utworu promującego nową płytę. Pierwszym singlem była piosenka „Trochę wolniej”. W 2007 r. „IRA” podpisuje umowę z wytwórnią fonograficzną QI Music, której nakładem pojawia się płyta „Londyn 08:15”. Znalazły się na niej takie utwory jak „Gdyby tak”, „Głaz”, „Trochę wolniej” oraz „Czy nie ma już nic?”. Album został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność i był najlepiej sprzedawaną płytą w Empikach. 14 lutego 2009 r. z piosenką „Dobry czas” postanowili spróbować swoich sił w preselekcjach krajowych do Eurowizji. Niestety, zajęli piąte miejsce. Na przełomie września i października 2009 r. formacja zaprezentowała singiel „To co na zawsze” z płyty „9”, która została wydana 30 października 2009 r. W styczniu 2010 r. po raz pierwszy został puszczony w radiu utwór „Nie daj mi odejść”, który był drugim singlem ze wspomnianego wyżej albumu. 

To był dobry czas

Muzycy wraz z początkiem 2012 r. rozpoczęli ogólnopolską trasę koncertową zatytułowaną „25 Lat Tour”. Pierwszy przystanek zaplanowano w miejscowości Skrzyszów. Oprócz tego zagrali mnóstwo koncertów plenerowych i tym samym hucznie obchodzili 25-lecie działalności. W międzyczasie pracowali nad nowym albumem. Krążek miały zapowiadać utwory „Taki sam” i „Szczęśliwa”. Koncertowanie z okazji jubileuszu  zakończyli 17 lutego 2013 r. w Lublinie. W tym samym roku ukazała się ich dziesiąta płyta. Chwila odpoczynku i ponownie wsiedli w busa, aby promować nowy album. Zaskoczeniem był rok 2014, kiedy to ruszyli w jesienną trasę „IRA The Best of Akustycznie”, podczas której zaprezentowali swoje największe przeboje w wersji akustycznej. W maju 2016 r. wydali jedenasty album studyjny „My”, promowany singlem „Wybacz”. 

To będzie wyjątkowe spotkanie

Rok 2021 przynosi nowe utwory. Zespół prezentuje singiel „Zimowa”, który jest zapowiedzią kolejnego albumu zatytułowanego „Jutro”. Na krążku znalazły się również piosenki powstałe rok wcześniej, a wśród nich „W górę patrz” czy „Za późno już”. 16 lipca 2022 r.  „IRA” wystąpiła na festiwalu w Jarocinie. Publiczność mogła usłyszeć między innymi przebój „Mój dom", który został wykonany wraz z Kubą Płuciszem. Do dziś grupa cieszy się dużą popularnością, a muzycy nie spoczywają na laurach. Koncert w naszym mieście będzie z pewnością niezapomnianym wydarzeniem, z którego będą zadowoleni miłośnicy dobrych polskich brzmień. 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%