Zamknij

Pilnie potrzebna krew grup krwi O Rh- i A Rh-, czyli grup ujemnych

07:43, 19.01.2022 Grażyna Hanuszewicz Aktualizacja: 07:43, 19.01.2022
Skomentuj

- W związku z dużym zapotrzebowaniem na krew grup krwi O Rh-, A Rh- , czyli grup ujemnych tzw. minusowych prosimy o apel celem pilnego zgłaszania się do oddawania krwi - mówi nam Adrianna Franc z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu.

Przypomina, że krew jest lekiem bezcennym i niezastąpionym a choroba nie wybiera czasu. - Niestety krwi nie można długo magazynować i pobrany koncentrat krwinek czerwonych może być przetoczony pacjentowi tylko przez 42 dni od pobrania, a koncentrat krwinek płytkowych ma termin ważności jedynie 5 dni, dlatego tak ważne jest regularne zgłaszanie się osób do oddawania krwi i pozyskiwanie nowych krwiodawców - wyjaśnia.

Jak przygotować się do oddawania krwi? Zgłaszając się do oddania krwi wystarczy zabrać ze sobą aktualny dowód osobisty. Krwiodawcą może być osoba w wieku 18-65 lat ciesząca się ogólnie dobrym zdrowiem. Przed oddaniem krwi należy być wyspanym, wypoczętym, dobrze nawodnionym oraz zjeść lekkostrawny posiłek. Oddanie krwi pełnej trwa średnio zaledwie 8 minut a ratuje życie drugiego człowieka.

Punkt, gdzie można zdać krew w Głogowie, czynny jest w poniedziałki w godz. 7-16, wtorki i środy w godz. 7-12, w czwartki w 7-15 a w piątki w godz. 7-12 i znajduje się w szpitalu.
RED
fot. archiwum

(Grażyna Hanuszewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%