Zamknij

Upokorzyli niepełnosprawnego Kubę za to, że jest inny

18:18, 13.06.2022 strony
Skomentuj

Jakub Kazubski (39 l.) przysłał nam film, który nagrał komórką, gdy poczuł się zagrożony. To było, gdy skończył zmianę w McDonaldzie przy al. Wolności. Mama Jakuba, Dorota Kazubska, opowiedziała nam, co jej przekazał. - Jakub przyszedł do domu bardzo zdenerwowany. Nie mógł się uspokoić, cały się trząsł - mówi. Jakub napisał nam, że tego dnia pracował od 15 do 22. Gdy skończył, poszedł na przystanek autobusowy na ul. Sikorskiego, czekał na autobus linii 8 o godz. 22.28. Jednak widział, że już od restauracji szło za nim czterech chłopaków, którzy wcześniej go zaczepiali. On nie słyszy, odbiera wszystko intuicyjnie. Po drodze coś do niego krzyczeli. Zrozumiał, że nie jest to nic przyjemnego i że ci ludzie nie mają dobrych zamiarów.

- Jakub tak się zdenerwował, że po raz pierwszy zrobił coś takiego. Wyjął komórkę i zaczął ich nagrywać - opowiada Dorota Kazubska. Na filmie widać, jak za Jakubem Kazubskim idzie czterech chłopaków, przewodzi im jeden ubrany w bluzę dresową, z kapturem na głowie. Jakub do nich krzyczy, cóż, po swojemu, ale można zrozumieć, że każe im odejść, odczepić się. Jeden z nich także ma komórkę i nagrywa Jakuba. Odkrzykują mu naśladując jego mowę, naigrywają się z tego, w jaki sposób mówi. To dla nich zabawa.

Takie sytuacje zdarzają się od jakiegoś czasu. Grupki młodzieży, ale także dorosłych ludzi po dwudziestce, zaczepiają go w restauracji, a także na mieście. Jakub nie słyszy, ale odbiera wszystko intuicyjnie, rozumie i potrafi wyczuć, że ktoś się z niego naśmiewa. Nie chce się z tym pogodzić i nie chce na to pozwolić.

Łukasz Szuwikowski z głogowskiej komendy odpowiada, że takie osoby jak Jakub nie muszą się czuć bezradne. - To nie jest tak, że on prawnie nie może się obronić przed takimi atakami. Mowa nienawiści, upokarzanie kogoś, wyśmiewanie także są karalne. To nie jest tak, że można coś takiego robić bezkarnie - uważa oficer prasowy naszej policji.

Jakub urodził się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Ma problemy z poruszaniem się, także z mówieniem, nie słyszy, lecz czyta z ust i zna język migowy. Jest też inteligentny i wrażliwy. Ma artystyczną duszę i wiele zainteresowań, wielu znajomych. I także ma pracę, współpracuje z fundacją Owoc Głogu. Jakuba można zobaczyć na wszystkich imprezach, jak robi zdjęcia, jest bardzo zdolnym fotografem, zajmuje się także pirografią, robi różne przedmioty z drewna. Mimo przeciwności losu, mimo bardzo poważnej choroby i niepełnosprawności, chce żyć szczęśliwie.
RED

(strony)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%