Zamknij

Osiem osób w wieku powyżej 60 roku życia odebrało swoje pierwsze w życiu prawo jazdy

11:16, 13.04.2020 Mateusz Komperda Aktualizacja: 11:16, 13.04.2020
Skomentuj

Na głogowskich drogach przybywa też sędziwych kierowców. Nie wiadomo, ile lat ma najstarszy czynny kierowca na drogach powiatu, bo system wydziału komunikacji w głogowskim starostwie takich danych nie generuje. Ale życie pokazuje, że górnej granicy nie ma. Przykładem, z sąsiedniego powiatu, może być starsza pani (87 l.), która ku przerażeniu swoich bliskich złożyła wniosek o przedłużenie prawa jazdy na kolejne dwa lata. Lekarz nie znalazł przeciwwskazań, choć kobieta przez zaćmę prawie nie widzi na jedno oko, a innych schorzeń ma sporo. Prawo jazdy zrobiła ponad 20 lat temu, czyli... po 60-tce i stłuczek dotąd nie miała.

Żadnych wykroczeń nie ma też na koncie pan Bolesław (79 l.) spod Głogowa, kierowca z 50 letnim stażem. Za kółkiem czuje się pewnie, a najbardziej musi uważać na "młodych" w szybkich samochodach. W latach 2018-2020 w Głogowie wydawano przedłużenie ważności prawa jazdy 17 osobom po sześćdziesiątce, a dziewięciu zawodowych kierowców w tym wieku wymieniło prawko. Po zdaniu egzaminów ośmioro debiutujących za kółkiem seniorów wyjechało na nasze drogi.

Według krajowych statystyk, seniorzy nie są najbardziej "kolizyjną" grupą wiekową. Kierowcy 60+ powodują niecałe 4,5 tys. wypadków rocznie z ponad 30 tys. wszystkich. Ale ci najbardziej sędziwi muszą się szczególnie pilnować, choćby ze względu na schorzenia i ograniczenia zdrowotne związane z ich wiekiem. Do starostwa trafiają wnioski o weryfikację prawa jazdy kierowców 60+ po spowodowaniu zagrożenia na drodze.

- W wyniku zaistnienia przesłanek uzasadniających skierowanie kierowcy na badanie psychologiczne, badanie lekarskie, uprawnione podmioty kierują do starosty odpowiednie wnioski - potwierdza Dominika Kliber, rzeczniczka prasowa starostwa powiatowego w Głogowie. I podaje statystykę: w 2018 r. na badania lekarskie skierowano trzech kierowców, z tego jednemu po ich przeprowadzeniu zatrzymano prawo jazdy. Sześć osób skierowano na badanie psychologiczne. Razem to dziewięć osób, których poczynania za kółkiem wzbudziły wątpliwości.

Z kolei w 2019 r. na badania lekarskie i psychologiczne skierowano cztery osoby. Jednej z dwóch wysłanych do lekarza zatrzymano prawo jazdy.
RED

(Mateusz Komperda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%