Zamknij

Święto samorządu! Czterech prezydentów Głogowa, czyli od Zielińskiego po Rokaszewicza

10:26, 27.05.2020 Mateusz Komperda Aktualizacja: 10:26, 27.05.2020
Skomentuj

Dziś Święto Samorządu Terytorialnego. Z okazji 30-lecia samorządu Głogowa miasto przygotowało galerię zdjęć, która pokazuje najważniejsze inwestycje. Warto wspomnieć, że przez te lata głogowianie mieli czterech prezydentów: Jacka Zielińskiego, Zbigniewa Rybkę, Jana Zubowskiego oraz Rafaela Rokaszewicza.

- Moja prezydentura to nie tylko zadbanie o realizację podstawowych potrzeb mieszkańców jak np. sieć wodociągowa, to także walka o materiały na jej budowę. Otrzymywaliśmy w spadku po władzy centralnej dokończenie inwestycji i nowe zadania, z którymi trzeba było się mierzyć, a łatwo nie było. Problemem było wysypisko odpadów i oczyszczalnia ścieków, a o tych inwestycji zależał rozwój Głogowa. Uczyliśmy się samorządności. Najważniejsze zadanie - odbudowa Starego Miasta i Ratusza - wspomina Jacek Zieliński, prezydent Głogowa w latach 1988-1998.

- To co udało nam się umocnić najbardziej przez te wszystkie lata, a także we wcześniejszych i kolejnych kadencjach, to podmiotowość i tożsamość społeczności lokalnej. Wymieniamy poglądy na temat miasta, rozmawiamy, ale też w wielu sprawach myślimy podobnie, jak wtedy, gdy organizowano referendum dotyczące wejścia Polski do Unii Europejskiej. Uważam, że to największe osiągniecie samorządności - że możemy sami, jako mieszkańcy, decydować o tym, co jest dla nas najważniejsze tu i teraz. Możemy być po prostu gospodarzami we własnym domu. Głogów jest naszą Małą Ojczyzną. To największa wartość - mówi Zbigniew Rybka, prezydent Głogowa w latach 1998-2006.

- W latach, w których sprawowałem funkcję prezydenta Głogowa zrealizowano setki zadań inwestycyjnych. Były to inwestycje, na które wydano dziesiątki milionów złotych, ale również i takie, które nie pochłaniały tak dużych nakładów, a były niezwykle ważne dla mieszkańców naszego miasta: jak ogród różany w fosie, fontanny na Starym Mieście, Osiedlu Kopernika, Placu Jana z Głogowa, rzeźby: dziewczynki karmiącej gołębie, chłopca z procą, pomnik poświęcony Zygmuntowi Stachurze, pomnik poświęcony ofiarom zbrodni katyńskiej i ofiarom katastrofy smoleńskiej - napisał nam Jan Zubowski, prezydent Głogowa w latach 2006 - 2014.

- Samorząd to także mieszkańcy. Bez Was nic by się nie wydarzyło. Dziękuję Wam wszystkim bardzo serdecznie za aktywność na rzecz Głogowa, za udział w jego życiu. Za każdą inicjatywę, pomysł i pomoc w realizacji. Dziękuję za pracę w stowarzyszeniach, fundacjach i w grupach nieformalnych. Dziękuję za wsparcie miejskich inicjatyw i udział w nich. Dziękuję za energię i kreatywność. Bądźmy  dumni z naszego miasta - mówi Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa.

RED
źródło: DGL News

(Mateusz Komperda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%