Rozpoczął się remont dachu zabytkowego kościoła w Żukowicach. Był konieczny, bo ten był w naprawdę złym stanie. Spadające dachówki i przeciekający dach. Łatanie dziur nic nie dawało. - Wymieniamy dachówkę o pow. około 550 mkw. - mówi nam Waldemar Walowski, wykonawca robót.
Prace prowadzone są pod okiem konserwatora zabytków. - O dziwo stare belki, wiekowe, są solidne i dobrze zachowane. Wymieniamy łaty, będzie tutaj porządna dachówka. Mam nadzieję, że dach będzie służył mieszkańcom na kolejne wiele lat - dodaje.
Pan Waldemar jest mieszkańcem tej gminy - Czernej. Wcześniej wykonywał prace remontowe w kościele na górze św. Anny. - Nie da się ukryć, że to wyjątkowe remonty. Tam, w kopule, zostawiliśmy po sobie pamiątki. W tym gazetę Głos Głogowa, kilka monet i list od biskupa - przypomina sobie. Remont dachu ma kosztować około 180 tys. zł.
Pierwsze wzmianki o kościele św. Jadwigi ukazały się już w 1376 roku. Obecny budynek pochodzi z przełomu XIV i XV wieku. Przebudowany został w latach 1583-1587, w tym czasie dobudowano wieżę. Jednonawowy, murowany z cegły z prostokątnym prezbiterium . W zachodniej części znajduje się kaplica - mauzoleum grobowe rodu von Berge.
We wnętrzu renesansowe i barokowe wyposażenie . Zespół wielu renesansowych płyt nagrobnych z drugiej połowy XVI wieku. Chrzcielnica wykonana z piaskowca to najstarszy element pochodzący z przełomu XIII i XIV wieku. Ołtarz ambona i chór pochodzą z drugiej połowy XVIII wieku . Na wieży późnogotycki dzwon z 1506 roku.
W czasie reformacji w 1530 roku kościół przejmują protestanci , w których użytkowaniu pozostawał do 1653 roku. Dopiero po prawie 100 latach , bo w 1748 roku , co łączyć można z przejęciem Śląska przez Prusy ewangelicy budują swoją świątynię.
RED
źródło/historia:polska.org
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myglogow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz