Zamknij

Akademia Jubileuszowa z okazji 60-lecia KGHM Polska Miedź

16:41, 11.06.2021 Grażyna Hanuszewicz Aktualizacja: 16:41, 11.06.2021
Skomentuj

Odznaczenia dla zasłużonych pracowników KGHM, gratulacje i podziękowania od najważniejszych osób w regionie oraz ogromne wzruszenia towarzyszyły Akademii Jubileuszowej z okazji 60-lecia KGHM. Uroczystość przy zachowaniu obowiązujących obostrzeń sanitarnych odbyła się, tradycyjnie w Centrum Kultury Muza w Lubinie.

- Hasło jubileuszu KGHM "Przyszłość jest z miedzi" mówi wszystko o naszej historii i naszej przyszłości. Strategiczne znaczenie miedzi, jako surowca niezbędnego dla dalszego rozwoju świata rysuje przed nami długofalowe perspektywy. Zagłębie Miedziowe i KGHM to przeszłość z ponad miliardem ton urobku i kolejnymi milionami ton miedzi przed nami. Dziękuję byłym i obecnym pracownikom za oddanie i ciężką pracę. Nasze podziemne miasto i inne zakłady to nasza duma. KGHM to firma dla ludzi z odwagą i determinacją - to firma dla ludzi takich jak Wy - mówił do uczestników akademii Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

W trakcie uroczystości 40 pracowników KGHM odebrało z rąk ministrów: Marzeny Machałek, Krzysztofa Kubowa i Macieja Małeckiego oraz wicewojewody dolnośląskiego Jarosława Kresa odznaczenia państwowe. Medale zostały przyznane za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków zawodowych. Akademię Jubileuszową uświetnił występ Anny Karwan i lokalnych artystów z Zagłębia Miedziowego.

KGHM obchodzi w tym roku jubileusz 60-lecia utworzenia Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi, który z czasem stał się światowym potentatem w branży wydobywczej. Z okazji jubileuszu m.in. na budynku KGHM ZANAM w Legnicy powstał okolicznościowy mural. Artystyczny projekt jest oszczędny w formie, ale nawiązuje do przemysłu wydobywczego w Zagłębiu Miedziowym. Czarne tło to związek z galowym strojem górnika. Drugi kolor to miedź, która jest surowcem strategicznym dla firmy. Mural z logo firmy pojawił się również w centrum Warszawy. Reklamy związane z jubileuszem były wyświetlane m.in. w Nowym Jorku.

Specjalnie na obchody został też przygotowany film o KGHM, w którym m.in. pokazane zostało podziemne miasto i odkrywca złóż w Zagłębiu Miedziowym, Jan Wyżykowski. W programie wystąpili górnicy, hutnicy, ratownicy i wiele innych osób z rodziny KGHM. Nie zabrakło także życzeń dla załogi od Prezydenta i Premiera. Film można obejrzeć na kanale Spółki na youtubie.

Za nami również udział pracowników KGHM w teleturnieju Telewizji Polskiej Familiada oraz Wielki Test o Skarbach Ziemi z udziałem orkiestry dętej z Huty Miedzi Głogów. Udało się również zorganizować uroczyste przemarsze i koncerty orkiestr z czterech oddziałów KGHM w czterech miastach Zagłębia Miedziowego.

W czerwcu w podróż po całym kraju wyruszy z kolei mobilna wystawa o KGHM. Specjalny tir przyjedzie m.in. na Dolny Śląsk oraz do miast na polskim wybrzeżu. Zwiedzający ekspozycję zobaczą filmy na temat kopalni, hut czy zakładów wzbogacania rud w Zagłębiu Miedziowym. Atrakcją będą imitacje sztabek srebra, złota i granulat miedzi. Eksponaty będzie można dotknąć i sprawdzić ile ważą. Nie zabraknie ciekawostek o czerwonym metalu i innych surowcach. Już 19 czerwca mobilna wystawa zagości we Wrocławiu przy Hali Stulecia.

Jubileusz KGHM to okazja do podkreślenia znaczenia firmy na arenie międzynarodowej. Miedziany gigant dzięki zaangażowaniu pracowników sięga po nowe technologie, opracowuje nowe rozwiązania wydobywcze, produkuje i tworzy własne urządzenia oraz maszyny do obsługi kopalń i hut. W firmie powstają również projekty związane z zastosowaniem w KGHM uczenia maszynowego oraz sztucznej inteligencji.

KGHM pomimo pandemii realizuje strategię i ma określoną wizję rozwoju. W Spółce realizowane są projekty fotowoltaiczne i wizjonerskie plany związane z Odnawialnymi Źródłami Energii. Wydobywana przez KGHM miedź jest podstawą wielu technologicznych innowacji, w szczególności opartych o tzw. "zieloną energię". Na surowcu oparte są elektrownie fotowoltaiczne czy samochody elektryczne, które zawierają 4-krotnie więcej miedzi niż spalinowe.
opr.RED

Żródło: KGHM

(Grażyna Hanuszewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%