Zamknij

Pomnik Koalicji Antyhitlerowskiej w Parku Słowiańskim

15:25, 22.02.2020 Mateusz Komperda Aktualizacja: 15:27, 22.02.2020

Najstarszym powojennym pomnikiem w Głogowie jest znajdujący się w Parku Słowiańskim Pomnik Koalicji Antyhitlerowskiej. Zanim jednak otrzymał taką nazwę dokładnie 25 lat temu, wcześniej służył pod nazwą Pomnika Zwycięstwa. Jednak już przed wojną, na jego terenie znajdował się zupełnie inny monument...

W latach dwudziestych ubiegłego już wieku w niemieckim Glogau powstał w tym miejscu Pomnik Żołnierzy Pruskiego 5. Batalionu Saperów (Ehrendenkmal des Kpl. Presussischen Pionierbatl. Nr 5). Miał upamiętniać jednostkę wojskową, stacjonującą w Głogowie w latach 1816-1914.

Po zakończeniu działań wojennych w 1945 roku, Głogów znalazł się w granicach Polski. Trzy lata później na miejscu pomnika żołnierzy niemieckich, odsłonięto nowy pomnik - Zwycięstwa, poświęcony żołnierzom radzieckim z 3. Armii Gwardyjskiej, wchodzącej w skład 1. Frontu Ukraińskiego, którzy polegli w trakcie oblężenia Festung Glogau. Sporą część wspominanych czerwonoarmistów pochowano właśnie w najbliższym otoczeniu nowo odsłoniętego pomnika. Kilka lat później szczątki Rosjan ekshumowano, a następnie przewieziono na Cmentarz Wojskowy w Gorzowie Wlkp. jednak o pamięć o poległych zachowywał przez kolejne dziesięciolecia wspomniany obelisk.

Pomnik o wysokości 12 metrów, przyozdobiony był - obok tablicy w języku polskim i rosyjskim - czerwoną gwiazdą oraz wykonanymi osobno trzema sylwetkami żołnierzy, trzymającymi sztandar. Tuż obok niego znajdowały się dwa działka polowe. Teren przy monumencie przez wiele lat był miejscem obchodów rocznic "wyzwolenia" Głogowa i końca II wojny światowej.

W latach dziewięćdziesiątych obelisk dostosowano do nowej sytuacji politycznej. Na przebudowanym pomniku (zniknęły: gwiazda, sylwetki żołnierzy oraz działka armatnie), wymieniono również tablicę. Nowa zawierała treść: "Żołnierzom Koalicji Antyhitlerowskiej Poległym na Frontach Drugiej Wojny Światowej - Mieszkańcy Głogowa". Z pozostałych trzech stron pomnika, w pustych do tej pory miejscach (imitujących okna mauzoleum) również zamontowano tablice, każdą w innym języku (angielski, rosyjski, niemiecki). W 50 rocznicę zakończenia walk o Głogów, która przypadała 1 kwietnia 1995 roku, odbyły się przy odrestaurowanym monumencie obchody zakończenia walk o Głogów. Zaś miesiąc później, 8 maja ks. bp Adam Dyczkowski odprawił tam uroczystą Mszę Świętą dotyczącą zakończenia ostatniej wojny.

W ostatnich latach, wraz z rewitalizacją terenu Parku Słowiańskiego i montażu nowej fontanny, pomnik doczekał się kolejnego remontu. Wymieniono również odpadające płytki z terenu obelisku, które bardzo psuły wizerunek tego miejsca.
Dariusz Andrzej Czaja
Towarzystwo Ziemi Głogowskiej

(Mateusz Komperda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%