Dzieje sięGłogów

Świąteczne spotkanie weteranów. Jeden z nich skończył właśnie 96 lat [Zdjęcia]9 min na czytanie

Świąteczne spotkanie weteranów. Jeden z nich skończył właśnie 96 lat [Zdjęcia] 25

Każdego roku jest nas coraz mniej, dlatego warto wykorzystać każdy moment, aby się zobaczyć – mówi płk w st.spocz. Adam Kęstowicz. Dziś (8.12) w kawiarni Mogador spotkali się wojskowi emeryci, by powspominać i złożyć sobie życzenia. Jak się okazało, powodów do świętowania było więcej. Porucznik Wiktor Wolski skończył właśnie 96 lat.

-Myślę, że jeszcze pociągnę parę lat. Wam życzę, żebyście przekroczyli mój wiek – mówił z uśmiechem jubilat, a później opowiedział krótko historię swojego życia: – Jestem z powiatu kołomyjskiego. Tamtejszy szlak kolejowy był bardzo znaczący i podróżował tamtędy prezydent Mościcki. Jako uczniowie witaliśmy go na najbliższej stacji i życzyliśmy “sto lat”. Później była wojna, a front niedaleko. Pewnej nocy kierowca się pomylił i oświetlił nasz budynek. Ojciec kazał nam wstawać, bo myślał, że już po nas przyjechali, aby wywieźć nas na Sybir. Na szczęście udało nam się uniknąć zsyłki. 7 maja 1944 powołanie do odrodzonego Wojska Polskiego. Jechaliśmy tydzień czasu do Kijowa, Bytomierza później m.in. Lublin, Siedlce, Praga, Warszawa, Łódź, Zduńska Wola. Wyjeżdżaliśmy na front na Nysę Łużycką, a zakończyłem swój szlak bojowy w Słupsku w Wojsku Ochrony Pogranicza. Następnie pracowałem w rolnictwie i w radach narodowych. Dzięki Bogu jakoś mogę się z wami spotkać. Z tej okazji całuję rączki szanownym paniom i ściskam dłoń panom. Serdecznie dziękuję za wszystko.

Związek Żołnierzy chciał przygotować dla porucznika niespodziankę, niestety przez wadliwą biurokrację się to nie udało. – Z ukraińskich ziem przyjechał. Miał różne, różniste drogi. Jest mi jedynie przykro, bo przygotowaliśmy wniosek o stopień kapitański, a nie ma dokumentów. Ktoś je zgubił w Warszawie. Bardzo chcieliśmy, aby na te 96. urodziny mógł sobie wyhaftować czwartą gwiazdkę. Jemu to się należy – przyznaje płk w st.spocz. Adam Kęstowicz. Jubilatowi odśpiewano tradycyjne “Sto lat”, ale podczas życzeń składano mu aż 150-ciu lat życia.

To już 22. spotkanie świąteczne Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. “Ziemi Głogowskiej” oraz Związku Inwalidów Wojennych RP. – Jest nas coraz mniej. Na początku było ze 100 osób, a dziś została garstka. Natura robi swoje, dlatego trzeba się jeszcze spotkać, porozmawiać, spojrzeć sobie w oczy i życzyć “wszystkiego najlepszego” – mówi Kęstowicz i zachęca, aby zapisywać się do organizacji.

Podczas świątecznego spotkania podzielono się opłatkiem. Była również wspólna modlitwa, którą poprowadził ksiądz ppor. Artur Nebelski.

RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się