Dzieje sięGłogów

Uwaga na nowy sposób działania oszustów. SMS-y “na kwarantannę”1 min na czytanie

Uwaga na nowy sposób działania oszustów. SMS - y "na kwarantannę"

Piszecie do nas, że dostajecie takie SMS – y z linkami odsyłającymi do rzekomych szczegółów sprawy. Trudno się zorientować, że wiadomość o nałożeniu kwarantanny wysłali naciągacze.

„Zostałeś skierowany do odbycia 10-dniowej kwarantanny z powodu zakażenia w twoim najbliższym otoczeniu. Więcej informacji na stronie” – i podany jest link, na który trzeba kliknąć, żeby się tego dowiedzieć. Wiadomości są tak skonstruowane, że mają zmusić odbiorcę do kliknięcia w odsyłacz.

Jest to właśnie próba oszustwa i wyłudzenia danych. – Przypominamy, że kwarantanna jest nakładana automatycznie przy przekraczaniu granicy lub na podstawie przeprowadzonego wcześniej wywiadu epidemiologicznego przez pracowników państwowej inspekcji sanitarnej. Po skierowaniu na kwarantannę taka osoba dostaje prawidłowy SMS o następującej treści: Jesteś na kwarantannie. Masz ustawowy obowiązek używania aplikacji „Kwarantanna domowa”. Jest dostępna w Appstore i Google Play” – informuje Kamil Karbowniczek w komendy policji.

– Pracownicy naszej inspekcji sanitarnej odebrali kilka telefonów od osób, które otrzymały wiadomości SMS z informacją o skierowaniu do odbycia 10-dniowej kwarantanny wraz z załączonym linkiem – przyznała Wioletta Chodorowska, powiatowy inspektor sanitarny w Głogowie. Nie wiadomo jednak, ile osób w naszym rejonie padło ofiarą oszustów „na kwarantannę”.

Wiadomo jednak, że oszukańcze SMS-y dotyczą także innych spraw: na przykład e-recepty, odnalezienia naszego portfela czy dopłaty za przesyłkę. Kliknięcie w przesłany link prowadzi do strony nakłaniającej do pobrania aplikacji Flash Player – złośliwej, która po ściągnięciu dokonuje ataku na rachunki bankowe właściciela smartfona i okrada go z pieniędzy.
RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się