Extra

Alarm onkologiczny dla powiatu głogowskiego! Coraz częściej chorujemy na raka2 min na czytanie

Alarm onkologiczny dla powiatu głogowskiego! Coraz częściej chorujemy na raka

W trudnej sytuacji, kiedy chory dowiaduje się, że jego organizm zaatakował rak, każda pomoc jest na wagę złota. Niestety, w regionie ciągle istnieje problem braku lekarzy onkologów. Lepiej jest za to z wykrywaniem nowotworów. Statystyki są jednoznaczne. Zachorowań na raka w naszym regionie jest coraz więcej. Nie tylko dlatego, że środowisko jest zanieczyszczone, a styl naszego życia pozostawia wiele do życzenia. Jest coraz więcej programów profilaktycznych, w kolejki do których coraz więcej z nas staje.

Jak mówi Jerzy Błaszczyk, szef Zakładu Epidemiologii Nowotworów w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu, niekoniecznie jest temu winien arsen, o którym jest tak głośno. – Wątpię, żeby tak było. Przykład raka płuca w powiecie wskazuje, że kobiety nie chorują częściej, chociaż dla nich też arsen winien być czynnikiem ryzyka – mówi.

Niektóre statystyki przerażają, dlatego DCO wprowadza nowe programy. Ostatni, o którym coraz więcej się mówi, to profilaktyka nowotworów głowy i szyi. W ciągu ostatnich 12 lat o 25 proc. wzrosła liczba chorych na tego rodzaju raka. O 18 proc. więcej chorych umiera z tego powodu. Naszą czujność powinny wzbudzić takie objawy jak przewlekła chrypka, ból gardła, problemy z przełykaniem, trudności w oddychaniu, czy guz na szyi. Co wtedy zrobić, krok po kroku, można dowiedzieć się ze strony internetowej Dolnośląskiego Centrum Onkologi.

Szacuje się, że 40 proc. mieszkańców Dolnego Śląska już choruje lub będzie chorowało w swoim życiu na nowotwór złośliwy. W naszym powiecie jest to każdego roku około 200 kobiet i prawie tyle samo mężczyzn (według Dolnośląskiego Rejestru Nowotworów, ostatnie dostępne dane z 2015 r.). Opieką onkologiczną na Dolnym Śląsku jest objętych ok. 48 tys. osób.

W kolejnych latach ta liczba będzie rosła. NFZ nie organizuje konkursów na poradnie onkologiczne. Za działającą w naszym mieście płaci starostwo. W naszej lecznicy wykonuje się zabiegi onkologiczne na wszystkich oddziałach. Potrzeby w tym temacie są wciąż ogromne.
EW

Podziel się informacją ...
  • 82
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Extra