my:KotlaRegion

Będzie kolejny etap prac przy ołtarzu głównym w kościele w Kotli2 min na czytanie

Będzie kolejny etap prac przy ołtarzu głównym w kościele w Kotli

Parafia Rzymskokatolicka przy współpracy z pracownikami Urzędu Gminy Kotla pozyskała środki z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na realizację piątego etapu prac konserwatorskich przy ołtarzu głównym w kościele w Kotli.

Od czterech lat prowadzone są sukcesywne prace przy ołtarzu celem przywrócenia pierwotnej, oryginalnej kolorystyki. Z uwagi na ograniczone środki finansowe prace prowadzone są w etapach.Dotychczas pracom poddano elementy, które można było zdemontować, poddać pracom i ponownie zamontować. Piąty etap prac obejmie już samą szafę ołtarza wraz z elementami snycerskimi i polichromiami. Z uwagi na ograniczone środki z zakresu wyłączono boczne uszaki ołtarza.

– Środki budżetu gminnego mamy ograniczone, ale corocznie w miarę możliwości finansowych udzielamy dotacji dla Parafii. Co najważniejsze zawsze wspieramy Parafię w zakresie przygotowywania wniosków o pozyskanie również innych środków zewnętrznych jak z budżetu województwa czy w tym roku z Ministerstwa Kultury – mówi wójt Łukasz Horbatowski.

Koszt planowanego zakresu prac wynosi blisko 110 tys. zł. – W tym pozyskane środki z Ministerstwa Kultury 48 tys. zł. Planujemy również złożyć wniosek do marszałka, ale czekamy jeszcze na ogłoszenie naboru wniosków – wyjaśnia Kamila Suchocka-Szperlik z Urzędu Gminy Kotla, która wspiera parafię w przygotowywaniu wniosków i rozliczaniu dotacji.

W poprzednich czterech etapach prac zostały odnowione takie elementy ołtarza głównego jak: rzeźba Ewangelistów św. Marka i Łukasza, figury św. Mateusza i Jana z ornamentami, tabernakulum, krucyfiks, obraz św. Marcina z ramą i ornamentami nad nim i kartuszem, zwieńczenie ołtarza oraz ornamenty z predelli. Łączny koszt prac wyniósł ponad 147 tys. zł i finansowany był dotacjami z budżetu Gminy Kotla, województwa dolnośląskiego, darowizny Fundacji KGHM Polska Miedź oraz wpłat dokonywanych przez parafian.
RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w my:Kotla