Artykuł InformacyjnyExtra

Idealne dla każdego dziecka3 min na czytanie

Idealne dla każdego dziecka

Misja przedszkola i żłobka Jarzębinki to wspomaganie intelektualnego, emocjonalno-społecznego i fizycznego rozwoju dziecka. Również ze specjalnymi potrzebami.

Jarzębinki przy ul. Gwiaździstej 16 z oddziałem przy ul. Jagiellońskiej 25 to przedszkole integracyjne. – Jesteśmy nastawieni przede wszystkim na wszechstronny rozwój dzieci, dlatego na terenie przedszkola odbywają się koncerty muzyczne, działania ekologiczne i artystyczne. Od lutego rusza hipoterapia dla dzieci – mówi dyrektor Jarzębinek Iwona Jakubowska.

– Mamy atrakcyjną ofertę dla dzieci, które posiadają orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego i wczesnym wspomaganiu, w szczególności z autyzmem i zespołem Aspergera. Wtedy za przedszkole nie ponosi się żadnych kosztów, jest za darmo – mówi dyrektor. Przedszkole zapewnia im grupę terapeutyczną, opiekę logopedy, psychologa, terapeuty integracji sensorycznej, oligofrenopedagoga i surdopedagoga. W ramach zajęć odbywają się terapie pedagogiczne czy terapie ręki. Sale są bogato wyposażone w nowoczesne sprzęty i urządzenia do terapii.– Staramy się integrować dzieci, które posiadają niepełnosprawności z dziećmi, które prawidłowo funkcjonują – mówi Iwona Jakubowska, zawodowo diagnosta, logopeda, specjalista terapii pedagogicznej. Do dyspozycji wszystkich dzieci jest salka integracji sensorycznej, sala doświadczania świata, salka komputerowa i nowoczesny plac zabaw. Przedszkole ma własną kuchnię, która na miejscu przygotowuje wysokiej jakości świeże posiłki dla dzieci.

– Bardzo angażujemy dzieci nie tylko w działania dydaktyczno-wychowawcze, ale ogólnorozwojowe – mówi dyrektor. W ramach działań ekologicznych dzieci sadzą drzewa, kwiaty w skrzyniach i zapoznają się z rozwojem roślin. Przedszkole jest otwarte na zewnątrz, na kulturę i życie lokalne, angażuje się w akcje charytatywne. Cyklicznie placówkę odwiedzają znani głogowianie. Bajki czytali już dzieciom m.in. zawodnicy Chrobrego Głogów, menadżer Galerii Glogovia, raper Łukasz Samołyk. – Jesteśmy nastawi na rozwijanie w dzieciach empatii, tolerancji, szacunku dla osób starszych – mówi dyrektor. Ostatnio maluchy z Jarzębinki przygotowały kartki walentynkowe dla głogowskich seniorów. Przedszkole planuje kolejne działania na rzecz budowy hospicjum w Głogowie. Wiosną w głogowskim muzeum będzie prezentowana wystawa dzieci ze zbiórką na rzecz hospicjum.

Żłobek w przedszkolu Jarzębinki przyjmuje dzieci od 12 miesiąca życia. Kończąc 2,5 roku przechodzą do przedszkola. – Wszystko znajduje się w jednym budynku, więc dzieci mają skrócony czas adaptacyjny. Dzieci żłobkowe poznają dzieci i panie z przedszkola, wchodzą w znane sobie miejsce – mówi dyrektor Jakubowska. Przedszkole położone w środku osiedla Kopernik jest miejscem przyjaznym i bezpiecznym. Jest tu monitoring, podjazd dla dzieci z trudnościami ruchowymi. Jako przedszkole integracyjne Jarzębinki przyjmują dzieci z różnymi zaburzeniami, dlatego kadra ciągle się dokształca, by zapewnić im jak najlepszą pomoc.

– Na tle innych przedszkoli wyróżniamy się tworzeniem poczucia bezpieczeństwa i rodzinną atmosferą w połączeniu z profesjonalizmem działań dydaktycznych – mówi dyrektor Jarzębinek Iwona Jakubowska.

Zobacz inne